Categories: Zoologické zahrady

Kam za prvními letošními mláďaty

Published by
Michal Peterka

Každoročně všichni fanoušci zoologických zahrad napjatě čekají, která mláďata se v kterých zoologických zahradách narodí jako první. Zde přinášíme přehled dosud známých mláďat narozených v českých zoo, která se mohou pyšnit titulem První mládě roku 2016.

Želva tuniská v pražské zoo | Kredit: © Petr Velenský

Žirafka v Zoo Brno

Již 5. ledna se v brněnské zoo narodilo první letošní mládě. Jedná se o samičku žirafy síťované. Matkou se již popáté stala samice Janette a otcem samec M’Toto (Toník). O jménu pro malou samičku mohli rozhodovat návštěvníci facebookové stránky Zoo Brno, kteří nakonec vybrali jméno Zarafa. Janette a Zarafa budou první měsíc odděleny od stáda, poté by se v příznivých podmínkách mohly ukázat ve venkovním výběhu Safari.

Zarafa je novou brněnskou chloubou. | Kredit: © Zoo Brno

První kočky pouště v Zoo Jihlava

Prvními mláďaty v jihlavské zoo se stala koťata kočky pouštní. Mláďata se narodila hned 1. ledna. Protože je ale jejich matka velmi ostražitá, přesný počet jejích potomků zatím není znám. Ošetřovatelé prý ale slyší hlasy dvou koťat. Jedná se o první odchov mláďat kočky pouštní v jihlavské zoo.

Kočičí matka si mláďata dobře střeží – zatím z nich návštěvníci moc neuvidí. | Kredit: © Zoo Jihlava

Skippy ze Zoo Olomouc

Jak jste nejspíš poznali z titulku, prvním mládětem olomoucké zoo se stal klokan. Přesněji klokan rudý, jehož chov má v olomoucké zoo dlouhou tradici. S narozením klokana je to poněkud složitější – mláďata se rodí stará pouze několik týdnů a velká asi dva centimetry. Následně přešplhají do matčina vaku, kde se vyvíjejí dalších až osm měsíců.

Mláďata se rodí téměř holá, ale dospělí mandrilové hýří barvami.
Kredit: © Petr Gottfried

Malý mandril v Zoo Ostrava

Prvním mládětem v ostravské zoo se stal malý mandril, který se narodil 4. ledna. Mandrilové mají nově k dispozici kruhový výběh, který zdědili po šimpanzích.

Klapzubova jedenáctka v Zoo Tábor

Celkem jedenáct kůzlat tří druhů mají v táborské zoo. Jedná se o kozy domácí, kamerunské a kašmírské. Všechny tři druhy se nacházejí v jednom výběhu. Více se dozvíte v článku Zoo Tábor přivítala první letošní mláďata.

Kamerunský Melichar v Zoo Liberec

V naší nejstarší zoologické zahradě se první mládě narodilo 4. ledna, kdy přišel na svět sameček kozy kamerunské. Malý kozlík dostal jméno Melichar.

Čtrnáct prasátek v Zoo Plzeň

Celkem 14 přeštických selátek se narodilo v sobotu 9. ledna v plzeňské zoo. Jejich matka Betynka se o ně vzorně stará. Mláďata teď budou několik dní zavřená doma, protože venku je na ně moc zima. Pro Betynku je to navíc teprve druhý porod. Až se oteplí, budete se moct na celou rodinku podívat na statku Lüftnerka.

Čtrnáct selátek se pilně krmí. | Kredit: © Jaroslav Vogeltanz

Zebra Dasha v Zoo Dvůr Králové

Klisnička zebry Böhmovy se narodila 2. ledna. Dostala jméno Dasha; jedná se o již 811. mládě v královédvorské zoo. Rodiči Dashi jsou klisna Denisa a hřebec Bode.

Zebra Böhmova je poddruhem zebry stepní. | Kredit: © Simona Jiričková

Ostnití leguánci v Zoo Ústí nad Labem

Prvními mláďaty v ústecké zoo se stal párek leguánků ostnitých. Jejich matka nakladla na začátku listopadu v expozici Baja California vejce a ta byla potom přemístěna do líhně. 11. ledna se potom vyklubala dvě mláďata.

Ústecká zoo leguánky odchovává pravidelně. | Kredit: © Věra Vrabcová

Želva tuniská a voduška abok v Zoo Praha

V pražské zoo je to s prvním mládětem trochu složitější. Za první můžeme považovat mládě ohrožené želvy tuniské. To se začalo klubat již 30. prosince, bezpečí vajíčka však opustilo až 4. ledna. Tyto drobné želvy si často vozí turisté ze svých cest jako „živý suvenýr“ – dokonce i matka malé želvičky byla zabavena na ruzyňském letišti.

Želva tuniská se začala klubat již 30. prosince. | Kredit: © Petr Velenský

Jako další, tentokrát narozené bezpochyby v roce 2016, můžeme uvést mládě vodušky abok. To se narodilo 6. ledna a jedná se již o 22. mládě v pořadí. Samička Etoša tak rozšířila skupinu vodušek v pražské zoo na 11 členů.

Mláďata v zoologických zahradách samozřejmě i nadále přibývají. Až tedy zavítáte do Vaší oblíbené zoo, možná už tam zase bude přírůstků o něco více.

Michal Peterka

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago