Zoo Tábor přivítala první letošní mláďata

Vlastní fotbalový tým by mohla sestavit Zoo Tábor ze zvířat, která se zde narodila jako první mláďata v letošním roce. Ošetřovatelé ve výběhu koz nalezli první víkend po Novém roce hned jedenáct nových přírůstků. Přestože jde o kůzlata tří různých druhů – kozy domácí, kamerunské a kašmírské – ve společném dovádění jim to vůbec nebrání. Dnešním přírůstkem je také bretaňský skřítek, mládě vzácné ovce oussantské.

kůzlata - Tábor

Po Novém roce se v Zoo Tábor narodilo jedenáct kůzlat. | Kredit: Zoo Tábor/Jan Maurer

kůzlata - Tábor

Kůzlata se mají čile k světu.
Kredit: Zoo Tábor/Jan Maurer

„Kůzlata se mají čile k světu. Po prvních, spíše nesmělých krůčcích se už bez obav pouští do prozkoumávání okolního světa. Od matky se sice často nehnou ani na krok, ale čas na společné dovádění si přesto udělají,“ uvedl vedoucí ošetřovatel v táborské zoologické zahradě Jan Maurer. Ačkoli koza kašmírská pochází ze střední Asie a koza kamerunská ze západního pobřeží Afriky, není problém oba druhy chovat ve společném výběhu.

Zoo Tábor se zaměřuje zejména na chov a rozmnožování ohrožených druhů zvířat. První přírůstky letošního roku nicméně ukazují, že chová i jiná, méně vzácná zvířata. „Do budoucna bychom rádi počet našich zvířat pravidelně navyšovali a jejich odchov je jednou z cest, jak toho dosáhnout. Zároveň každé narozené mládě dokazuje, že se o zvířata staráme dobře,“ doplnil majitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Aktuálním úterním přírůstkem je také černé jehňátko ovce ouessantské. Jde o nejmenší ovčí plemeno na světě.

ovce oussantská - Zoo Tábor

Novorozené jehně ovce oussantské | Kredit: © Ondřej Kott, Zoo Tábor

„V angličtině se jim říká ´bretaňští skřítci´. Jejich malý vzrůst, kdy v dospělosti dorůstají maximálně do výšky 50 centimetrů a váhy 18 kilogramů, je adaptací na tvrdé klimatické podmínky jejich domovského ostrova Ouessant ležícího v Atlantiku při pobřeží Bretaně. Tento ostrov s velmi prostou vegetací je zmítaný silnými oceánickými větry a dešti,“ přiblížil původní nehostinnou domovinu ouessantských ovcí zoolog a manažer ZOO Tábor Ondřej Kott.

Původní obyvatelstvo Ouessantu chovalo tyto ovce po staletí, zejména pro jejich originální černou vlnu. Do světa ale toto plemeno vyrazilo až v posledních sto letech. „Břehy svého domovského ostrova tyto ovce opustily teprve na začátku dvacátého století a dodnes jsou v chovech spíše raritou. V zoologické zahradě v Táboře máme v současné době pětičlenné stádo,“ upozornil na neobvyklá zvířata Kott.

Prohlédnout si nové přírůstky na vlastní oči mohou návštěvníci už tento víkend. Celou zimu má táborská zoo otevřeno o víkendech od 9.00 do 16.00.

 

kůzlata - Tábor

Mláďata tří druhů koz vyrůstají společně. | Kredit: Zoo Tábor/Jan Maurer

ovce oussantská - Zoo Tábor

Ovce oussantská – bretaňský skřítek s rodinou | Kredit: © Ondřej Kott, Zoo Tábor

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..