Zoo novinky: studentské slevy a zvířata v listí

Ačkoliv největší nápor návštěvníků mají české zoo po hlavní sezóně už nejspíš za sebou, podzim pro ně neznamená zazimovat a zavřít. Mláďata se rodí i v tuto roční dobu a chladnomilné druhy zvířat začínají hýřit energií, a tak o zábavu a zajímavé okamžiky není nouze. 

Chovatelské úspěchy

Zoo Liberec se pyšní novým přírůstkem. Na konci října samice žirafy Rothschildovy porodila samečka. Jedná se tak už o 46. úspěšně odchované mládě v zoo Liberec, kde chovají tento druh již od roku 1985. Sameček se má čile k světu a chodí ho obdivovat mnoho návštěvníků. „Byli jsme se podívat v neděli,“ píše jedna z návštěvnic zoo k fotografii žirafího mláděte na Facebooku Zoo Liberec. „Je to neskutečný fešák… A ty jeho řasy!“ dodává další.

Seznamte se – tohle žirafí mládě je náš nejčerstvější přírůstek. Jedná se o samečka a zítra ráno mu bude přesně týden….

Zveřejnil(a) Zoo Liberec dne Čtvrtek 31. října 2019

Žirafa Rothschildova patří k druhému nejvíce ohroženému druhu žiraf. Udává se, že ve volné přírodě žije už jen několik stovek až tisíc jedinců, údaje se však velmi liší. Všechny žijí na území Keni a Ugandy. Od ostatních žiraf se tento druh odlišuje především svým typickým zbarvením – má tmavě hnědé kaňkovité nebo obdélníkovité skvrny se slabým světlým ohraničením okolo. V České republice si mohou lidé žirafu Rothschildovu prohlédnout ještě například v Zoo Praha nebo Zoo Dvůr Králové.

Nadšení z chladu

Podzimní zoo? „Ideální místo na procházku,“ píše Zoo Praha ve svém novém článku na webu. Podle ní mnohým druhům toto roční období svědčí, užívají si chladnější počasí a hromady spadaného listí. Ideálním příkladem je třeba panda červená. Zatímco v létě ji ve výběhu sotva zahlédnete, s příchodem podzimu a zimy se bude venku zdržovat často a s velkou oblibou. Platí u ní totiž přímá úměra – čím vyšší chlad, tím vyšší aktivita. Je tomu tak proto, že pochází z chladných vysokohroských lesů Číny, Nepálu, Bhútánu, Indie a Myanmaru.

Lemur kata si očividně pochutnává. :-)Foto -ph-

Zveřejnil(a) Zoo Praha dne Čtvrtek 31. října 2019

Stejně tak ožívá i výběh chápanů severoamerických. Tam ošetřovatelé dokázali skloubit příjemné s užitečným a začali do hromad listí schovávat ovoce. Zvířata pak dokáže hledání pamlsku zabavit až na několik hodin, zapojí a procvičí smysly a na konci je čeká sladká odměna. Pro diváky může být navíc pohled na opici potápějící se v moři listí velmi zábavnou podívanou. Podzim ale přináší potěšení i takovým překvapivým druhům, jako jsou lemuři, surykaty, sloni a želvy. Ty sice neholdují chladnému počasí, ale zato si užili dýňové hody, které jim Zoo Praha připravila na konci října.

Oslava pro školáky

Zoo Tábor slaví Mezinárodní den studentstva sníženým vstupným. V neděli 17. listopadu mají všichni studenti 20% slevu, pokud se prokáží studentským průkazem či ISIC kartou.

Kredit: Zoo Tábor

Světový den studentstva, jak se dni 17. listopadu také jinak říká, má sloužit jako připomínka tragických roků 1939 a 1989. V roce 1939 nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci. V roce 1989 se v Praze konala pietní studentská demonstrace. Následný pochod jejích účastníků byl násilně zastaven komunistickou policií.

Napište nám

Napadá vás zajímavý tip na akci, událost či novinku ze zoologických zahrad, který stojí za to, aby se o něm vědělo? Neváhejte nám napsat, kontaktovat nás můžete přes e-mail, Facebook či Instagram Zoo Magazín. Děkujeme 🙂

Zdroje: Facebook Zoo Liberec, Wikipedie žirafa Rothschildova, Wikipedie panda červená, zoopraha.cz, Facebook Zoo Tábor

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..