Víte, že...

Jak podat kočce oční kapky?

Published by
Kateřina Hlavatá

Má vaše kočička zánět spojivek či trpí kočičí rýmou? Dost možná vás čeká pravidelné podávání očních kapek, které se může stát pro obě strany nepříjemné. Jak to zvládnout tak, abyste kočce oči nevypíchli a sami díky ostrým drápkům nepřišli o ty své?

Kočky bývají občas pěkně nevyzpytatelné. Když dojde na kapání očí, možná vás čeká oheň na střeše.

Onemocnění očí či výskyt oční vady může potkat nejen kočku žijící venku, ale i tu domácí. Přinesli jste si po návštěvě veterináře domů oční kapky? Čeká vás tak pravidelné vykapávání, a to třeba i několikrát denně. Pokud máte doma kliďase, kterého nic nerozhází, s aplikací léku mít pravděpodobně problém nebudete. Některá zvířata si však rozhodně nenechají leccos líbit. A protože kočce budete jen těžko vysvětlovat, že tento nepříjemný proces děláte kvůli jejímu zdraví, je potřeba si ho alespoň co nejvíce ulehčit.

Postup je jednoduchý

Na začátku si můžete pomoci tím, že kočce před podáním léku lehce zakloníte hlavu. Nejen, že na oko tak lépe vidíte, ale kapka se do požadovaného místa i snadněji dostane. Kočičí oko jemně rozevřete a prsty přidržíte víčko tak, aby zvíře nemohlo oko zavřít. Následuje samotná aplikace – ve chvíli, kdy tekutina dopadne na kýžené místo však sevření ještě zcela nepolevujte. Kočka bude mít nejspíše touhu sebou okamžitě cuknout a většina léku by tak hned zase vytekla ven. Zvíře tak ještě chvíli držte s hlavou zakloněnou, můžete mu však dovolit oko pomalu zavřít. Dávejte při tom pozor, aby se kapka nedostala koutkem oka ven.

Tipy pro neúspěšné aneb co v příbalovém letáku nenajdete

Ve chvíli, kdy kočka spatří neznámou lahvičku nebezpečně se blížící k rozevřenému oku, může dostat strach a začít se bránit. V tu chvíli nemá smysl ji k něčemu agresivně nutit. Sevření povolte, kočku se pokuste uklidnit a lahvičku ji ukažte. Teprve poté zkuste druhý pokus.

Některé záněty a nemoci není radno podceňovat. Pokud se vám oči vaší kočičky nezdají v pořádku, navštivte raději veterináře.

Svého mazlíčka můžete po každém podání zkusit obměkčit dobrotou. Pokud léčba probíhá po delší dobu, zvíře si na proces odměňování po nějaké době zvykne a kapání už nebude vidět tak černě. Bacha však na to, abyste na konci léčby neměli z kočičky dvakrát takovou!

Pokud sebou kočka i přes všechny rady hází a její drápky lítají nebezpečně blízko vás, sami ji asi kapky podat nezvládnete. Vezměte si tedy na pomoc někoho druhého. Kočku vám přidrží a vy se můžete soustředit na správné podání léku.

Zdroj: wikiHow

Kateřina Hlavatá

View Comments

  • U všech zákroků na kočičí hlavě, které nejde realizovat po dobrém (což je u koček poměrně častý případ) rozhodně doporučuju zamotat zvíře do deky a nechat vyčuhovat pouze hlavu. Jinak hrozí riziko, že bude oční zákrok potřebovat majitel. Pomoc druhé osoby je více než vhodná.

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago