Dosud jsme znali pouze jeden druh žirafy, to se teď však významně mění. V genetické analýze těchto zvířat totiž vyšly najevo zásadní změny – místo druhu jednoho máme najednou čtyři. Rozloučit se navíc můžeme i s pojmenováním žirafy Rothschildovy v zoologických zahradách.
Dostupnost a rozšíření genetických metod umožňujících analyzovat příbuzenské vztahy a historii jednotlivých poddruhů, druhů i rodů organismů nám odkrývají velice zajímavá fakta. Někdy nám však výsledky bádání genetiků mohou zamotat hlavy. Nás i naše potomky tak jistě čeká veliká revoluce v systematice živé přírody.
Příkladem z nedávné doby je nový pořádek v rodu Giraffa, tedy nový řád mezi žirafami. Ty byly donedávna považovány za jediný druh, a to Giraffa camelopardalis (Brisson, 1762) s 9 poddruhy. Od letoška je však všechno jinak!
Vypadá to, že po Africe se prochází celkem 4 druhy tohoto zvířete. Některé poddruhy byly totiž povýšené na druh. Dnes již tak rozlišujeme žirafu severní (Giraffa camelopardalis) se třemi poddruhy (kordofanská, núbijská a západoafrická), žirafu síťovanou (Giraffa reticulata), žirafu jižní (Giraffa giraffa) se dvěma poddruhy (kapská a angolská) a žirafu masajskou (Giraffa tippelskirchi).
Že vám z toho jde hlava kolem? A to nejsme u konce výčtu změn! Jistě jste si všimli, že v seznamu chybí v České republice nejvíce zastoupená žirafa, kterou jsme znali pod jménem Rothschildova. Ta byla z postu poddruhu sesazena dokonce až na ekotyp, který spadá pod žirafu núbijskou. Dneska tak žirafy v našich zoologických zahradách již mají či brzy budou mít na cedulkách uvedeno nové pojmenování: žirafa severní núbijská.
Možná se někomu bude zdát zbytečné systematiku tímto způsobem řešit a sledovat, avšak v širším kontextu ochrany, ekologie a diverzity je to velice důležité. Dá se očekávat, že toto je teprve začátek. Máme se tak jistě ještě na co těšit!
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…