Konec žirafám tak, jak jsme je znali doposud

Dosud jsme znali pouze jeden druh žirafy, to se teď však významně mění. V genetické analýze těchto zvířat totiž vyšly najevo zásadní změny – místo druhu jednoho máme najednou čtyři. Rozloučit se navíc můžeme i s pojmenováním žirafy Rothschildovy v zoologických zahradách. 

žirafa (Giraffa camelopardalis)

V genetice nejvyšších suchozemských zvířat vychází najevo velké překvapení.
Kredit: Harvey Barrison, Flickr – CC BY-SA 2.0

Dostupnost a rozšíření genetických metod umožňujících analyzovat příbuzenské vztahy a historii jednotlivých poddruhů, druhů i rodů organismů nám odkrývají velice zajímavá fakta. Někdy nám však výsledky bádání genetiků mohou zamotat hlavy. Nás i naše potomky tak jistě čeká veliká revoluce v systematice živé přírody.

Příkladem z nedávné doby je nový pořádek v rodu Giraffa, tedy nový řád mezi žirafami. Ty byly donedávna považovány za jediný druh, a to Giraffa camelopardalis (Brisson, 1762) s 9 poddruhy. Od letoška je však všechno jinak!

žirafa severní núbijská (Giraffa camelopardalis camelopardalis)

Jak se to teď u žiraf tváří na rodinném žebříčku? | Kredit: Rod Waddington, Flickr – CC BY-SA 2.0

Vypadá to, že po Africe se prochází celkem 4 druhy tohoto zvířete. Některé poddruhy byly totiž povýšené na druh. Dnes již tak rozlišujeme žirafu severní (Giraffa camelopardalis) se třemi poddruhy (kordofanská, núbijská a západoafrická), žirafu síťovanou (Giraffa reticulata), žirafu jižní (Giraffa giraffa) se dvěma poddruhy (kapská a angolská) a žirafu masajskou (Giraffa tippelskirchi). 

Kam se poděla žirafa Rothschidlova?

Že vám z toho jde hlava kolem? A to nejsme u konce výčtu změn! Jistě jste si všimli, že v seznamu chybí v České republice nejvíce zastoupená žirafa, kterou jsme znali pod jménem Rothschildova. Ta byla z postu poddruhu sesazena dokonce až na ekotyp, který spadá pod žirafu núbijskou. Dneska tak žirafy v našich zoologických zahradách již mají či brzy budou mít na cedulkách uvedeno nové pojmenování: žirafa severní núbijská.

žirafa severní núbijská

V ZOO již nyní nehledejme žirafu Rothschildovu, ale žirafu severní núbijskou.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Možná se někomu bude zdát zbytečné systematiku tímto způsobem řešit a sledovat, avšak v širším kontextu ochrany, ekologie a diverzity je to velice důležité. Dá se očekávat, že toto je teprve začátek. Máme se tak jistě ještě na co těšit!

(Zobrazeno celkem 1 371-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..