Categories: Video

LIVECAM: Hnízdící nestor kaka

Published by
Robert Kostner

Nestor kākā (Nestor meridionalis) je blízký příbuzný nestora kea a také kakapo sovího. Přímý přenos z hnízdění kaka je z jednoho umělého škůdcům odolného hnízda postaveného v záchranném parku Zealandia ve Wellingtonu na Novém Zélandu.

AKTUALIZACE 9. 11. 2015

Mládě, které trpělo deformací zobáku, muselo bohužel být utraceno. Vada totiž nebyla léčitelná a mládě by nikdy nemělo šanci na normální život, nedokázalo by se samo krmit. Podle vyjádření odborníků jsou na vině lidé – matku mláďat soustavně krmili ořechy, které samice posléze vyvrhovala svým kuřatům. Zejména mladí papoušci kaka totiž pro správný vývoj potřebují vyváženou stravu.

AKTUALIZACE 7. 11. 2015

Od pátku 6. listopadu jsou v hnízdě k vidění už pouze tři mláďata. Odborníci si totiž povšimli, že nejmenší má deformovaný zobáček – horní a dolní část zobáku jsou překřížené. Kuře nemohlo být ponecháno v tomto stavu, protože by buď zahynulo ještě v hnízdě, nebo by sice vyletělo, ale nebylo by schopno se samo krmit. Už před několika dny mládě vykazovalo známky oslabení. Mladý papoušek byl proto převezen do nemocnice Wildbase, aby bylo posouzeno, zda bude možné deformaci zobáku zvrátit.

Příčinou deformace je pravděpodobně metabolická porucha růstu kostí, která bývá za normálních okolností způsobena nevyváženou stravou krmícího rodiče.

AKTUALIZACE 18. 10. 2015

V hnízdě bylo původně pět mláďat, jedno bohužel 17. října zemřelo, zřejmě na následky zadušení.

Ohrožený papoušek přežívá i díky umělým hnízdům

Od doby, kdy byli papoušci kaka přivezeni do parku Zealandia, se docela rozšířili po celém Wellingtonu. Bohužel, mimo útočiště se jim moc nedaří, především kvůli nedostatku stromů s dutinami vhodnými pro hnízdění a kvůli predátorům – krysám a kunám. Ochráncům se však podařilo umístit šest umělých velkých hnízd, z jednoho z nich je i přenos.

Papoušek nestor kākā patří mezi ohrožené druhy, je velmi vzácný v nížinných lesích, reprodukující se populace ve městě je proto unikátní. Mladí ptáci tráví spoustu času na zemi, je proto potřeba hlídat volně pobíhající psy a toulavé kočky.

Papoušky kaka chová nejblíže k nám asi Zoo Stuttgart, alespoň podle videa epSos.de. Jejich příbuzné nestory kea máme možnost vidět např. v Zoo Liberec nebo v Zoo Zlín.

Tito nestorové jsou stejně hraví, jako jejich příbuzní keové. Spoustu času tráví hraním, praním, komunikací, tenhle se nějak nepohodl s jablkem:


Zdroj: Matt Robertson, YouTube

 

Robert Kostner

Šéfredaktor

Share
Published by
Robert Kostner

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago