LIVECAM: Hnízdící nestor kaka

Nestor kākā (Nestor meridionalis) je blízký příbuzný nestora kea a také kakapo sovího. Přímý přenos z hnízdění kaka je z jednoho umělého škůdcům odolného hnízda postaveného v záchranném parku Zealandia ve Wellingtonu na Novém Zélandu.

AKTUALIZACE 9. 11. 2015

Mládě, které trpělo deformací zobáku, muselo bohužel být utraceno. Vada totiž nebyla léčitelná a mládě by nikdy nemělo šanci na normální život, nedokázalo by se samo krmit. Podle vyjádření odborníků jsou na vině lidé – matku mláďat soustavně krmili ořechy, které samice posléze vyvrhovala svým kuřatům. Zejména mladí papoušci kaka totiž pro správný vývoj potřebují vyváženou stravu.

AKTUALIZACE 7. 11. 2015

Od pátku 6. listopadu jsou v hnízdě k vidění už pouze tři mláďata. Odborníci si totiž povšimli, že nejmenší má deformovaný zobáček – horní a dolní část zobáku jsou překřížené. Kuře nemohlo být ponecháno v tomto stavu, protože by buď zahynulo ještě v hnízdě, nebo by sice vyletělo, ale nebylo by schopno se samo krmit. Už před několika dny mládě vykazovalo známky oslabení. Mladý papoušek byl proto převezen do nemocnice Wildbase, aby bylo posouzeno, zda bude možné deformaci zobáku zvrátit.

Příčinou deformace je pravděpodobně metabolická porucha růstu kostí, která bývá za normálních okolností způsobena nevyváženou stravou krmícího rodiče.

AKTUALIZACE 18. 10. 2015

V hnízdě bylo původně pět mláďat, jedno bohužel 17. října zemřelo, zřejmě na následky zadušení.

Ohrožený papoušek přežívá i díky umělým hnízdům

Od doby, kdy byli papoušci kaka přivezeni do parku Zealandia, se docela rozšířili po celém Wellingtonu. Bohužel, mimo útočiště se jim moc nedaří, především kvůli nedostatku stromů s dutinami vhodnými pro hnízdění a kvůli predátorům – krysám a kunám. Ochráncům se však podařilo umístit šest umělých velkých hnízd, z jednoho z nich je i přenos.

Papoušek nestor kākā patří mezi ohrožené druhy, je velmi vzácný v nížinných lesích, reprodukující se populace ve městě je proto unikátní. Mladí ptáci tráví spoustu času na zemi, je proto potřeba hlídat volně pobíhající psy a toulavé kočky.

Papoušky kaka chová nejblíže k nám asi Zoo Stuttgart, alespoň podle videa epSos.de. Jejich příbuzné nestory kea máme možnost vidět např. v Zoo Liberec nebo v Zoo Zlín.

Tito nestorové jsou stejně hraví, jako jejich příbuzní keové. Spoustu času tráví hraním, praním, komunikací, tenhle se nějak nepohodl s jablkem:


Zdroj: Matt Robertson, YouTube

 

(Zobrazeno celkem 912-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..