Operace mozku u kriticky ohroženého papouška

Letošní mládě kakapa sovího jménem Esperance1B se narodilo s neuzavřenou lebkou. Otvorem se vychlípila tvrdá plena mozková a část mozku. Ochranáři a veterináři proto přistoupili k unikátní operaci, při které otvor zacelili. Mládě se zotavilo a momentálně se mu daří dobře.

Espy1B po operaci. Kredit: © Massey University, Nový Zéland

Letošní hnízdní sezóna kakapů sovích je zatím nejlepší v historii jejich záchrany. Z celkových 252 snesených vajec se vylíhlo 86 papouščat, některé samice se pářily a snášely třikrát. Vše díky neuvěřitelné úrodě klíčového spouštěče hnízdění: plodů stromu rimu.

Vedle úspěchů ale jsou i neúspěchy. Z dospělé populace uhynuli čtyři jedinci, z mláďat již více než deset. Nízké procento oplodněných vajec je dáno příbuzností mnoha kakapů, všichni jsou totiž potomky posledních padesáti nalezených a shromážděných v 80. letech.

Mládě s defektem lebky

Mládě samice Esperance (* 2002) označené jako Esperance-1-B (B = druhá snůška, 1 = první mládě v této snůšce) se vylíhlo letos 14. března. 11. dubna se ochranáři rozhodli převézt jej do Dunedinu na podrobné vyšetření bouličky na hlavě. CT sken ukázal, že jde o vychlípeninu tvrdé pleny mozkové a části mozku do mezery v lebce, která se včas neuzavřela při vývoji ve vejci.

Pokud by mládě zůstalo v přírodě, hrozilo by velké riziko poranění hlavy a následné infekce mozku. A protože každé kakapí mládě je nesmírně cenné, rozhodlo konzilium veterinářů z Aucklandské a Wellingtonské zoo a z Dunedinské veterinární nemocnice přistoupit k unikátní operaci.

První operace mozku ohroženého kakapa sovího na světě

První operace mozku kakapa sovího na světě

Pacient Espy1B byl zdarma přepraven na veterinární kliniku Masseyské univerzity. Operace se ujal profesor Gartrell se svým týmem. Vyšel ze zkušeností lékařů, kteří podobné vrozené vady řeší poměrně úspěšně u lidských novorozenců. I tak si byl vědom rizik: „Je to riskantní operace, při které hrozí u lidských pacientů trvalé poškození mozku, prosakování mozkomíšního moku nebo zánět mozku.“

operace mozku kakapo soví
Espy1B na operačním stole. Kredit: © Massey University, Nový Zéland

Tým provedl eliptický řez kolem postiženého místa a otevřel vychlípenou tvrdou plenu mozkovou. Chirurgům se nepovedlo vtlačit vyhřezlou malou část mozku zpět, proto ji odizolovali a odřízli. Otvor ve fontanele (vazivová část spojující lebeční kosti) překryli síťkou a tu naplnili kostní dření, kterou předtím pacientovi odebrali. Místo pak překryli zpět kůží. Profesor Gartrell ohodnotil operaci jako „náročnou.“

Mládě se po operaci velice rychle zotavilo a začalo opět přibírat jako správný papoušek kakapo jeho věku. V tomto týdnu by se Espy1B měl vrátit do Dunedinské veterinární nemocnice, kde se připojí k dalším mláďatům, aby se minimalizovalo riziko imprintingu na člověka.

Hnízdní sezóna pomalu končí

Tak jako u nás se jaro pomalu blíží létu, podzim na Novém Zélandu brzy ustoupí zimě. Všechna letošní mláďata kakapů se již vylíhla, některá již i „vyskákala“ z hnízda (kakapové nelétají). Na konečné počty přírůstků populace kakapa sovího si ještě musíme počkat, mláďata se započítají do stávající populace až po dosažení cca 3 měsíců věku.

O celé výjimečné hnízdní sezóně připravujeme obsáhlejší článek. Nebude nouze o krásné i smutné momenty: kakapí spermie využily při své cestě i drony, samičky byly povzbuzovány snášet další vejce, mláďata měnila hnízda a cestovala letadlem, ve výchově pomohly i ty samičky, kterým se snůška nepovedla. Bohužel několik kakapů uhynulo, největším nepřítelem je aspergilóza, které podlehla i úžasná samička Hoki, která jako adoptivní maminka letos odvedla úžasný kus práce.

Pokud vše půjde do novozélandské zimy dobře, počet žijících kakapů se přehoupne přes číslo 200. Ještě není vyhráno při záchraně tohoto úžasného druhu, ale naděje tu je.

Zdroj: Massey Univerzity, New Zealand

(Zobrazeno celkem 964-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..