Kakapové letos opět hnízdí!

Rok 2019 by mohl být dalším, kdy ke 148 jedinců kriticky ohroženého papouška kakapo sovího (Strigops habroptila) přibudou další. Hnízdní sezóna je po třech letech opět v plném proudu, papoušci i ochranáři dělají vše pro to, aby mláďat bylo co nejvíce.

kakapové: samice na hnízdě kakapové

Samice v hnízdě, aktuálně sedí na dvou vejcích. Kredit: Dr. Andrew Digby, Twitter

Již od začátku minulého roku sledovali ochranáři tvorbu plodů stromů rimu, které jsou hlavním indikátorem hnízdní sezóny papoušků kakapo. Plody rimu jsou bohatým zdrojem vitamínu D, který je nezbytným předpokladem pro zahájení hnízdění. Letošní úroda je skvělá, očekává se proto po třech letech i další hnízdní sezóna kakapů. Aktuální stav vajec k 21. lednu je zde:

Od začátku ledna probíhá na všech třech ostrovech, kde jsou kakapové nyní umístěni, bouřlivé období páření. Samečci vyluzují dunivé zvuky „BOOM-BOOM,” podle kterých je nacházejí samičky a dovolují jim se s nimi spářit. K papouščím orgiím se přidávají i vědci s umělým oplodňování: odchytávají samce, shromažďují od nich vzorky a těmi se pak snaží uměle oplodnit vzdálenější samičky.


Když už se vše podaří a objeví se vejce, i ta jsou pod dohledem. Ochranáři zjišťují, zda jsou oplodněná, pokud ne, tak je odebírají a stimulují tak samičky ke snesení dalších. Odebírají někdy i ta oplodněná: každé je vzácnou nadějí na dalšího kakapa a některé samičky totiž vejce nedopatřením rozšlápnou.

Letos se na ostrově Whenua Hou objevil další problém, který nutí ochranáře, aby vejce odebírali a nechali je vylíhnout uměle – ptáci buřňáci. Ti se snaží vejce samičkám kakapů ukrást a nakrmit se jimi. Samičky se ovšem nedají a s vetřelcem se perou. Letos za svou opovážlivost zaplatili již dva buřňáci životem.

Pokud vše půjde dobře, dočkáme se zanedlouho prvních papouščat. Ta by mohla rozšířit po třech letech aktuální stav 148 žijících kriticky ohrožených kakapů sovích. Držte palce a doufejte spolu s námi, že brzy opět uvidíme podobné úžasné záběry jako z roku 2016: 

Zdroj: Kakapo Recovery, Dr. Andrew Digby’s Twitter

(Zobrazeno celkem 1 102-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..