Loro Parque: nejlepší zoo světa na vlastní oči

Asi 100 km od pobřeží Afriky leží Kanárské ostrovy. Největší z nich ostrov Tenerife se může pyšnit zoologickou zahradou, která byla v loňském roce podle serveru TripAdvisor vyhlášena za nejlepší na světě.

arara žlutouchý Loro Parque
Arara žlutouchý, jeden z kriticky ohrožených druhů, které Loro Parque pomohl zachránit. Kredit: Loro Parque, Facebook

Loro Parque je na naše poměry docela malá zoo, má rozlohu pouze 13,5 hektaru, podobně jako třeba Zoo Liberec u nás. Byla založena v roce 1972 a původně se jednalo o papouščí park. Do dnešních dní se ale tato zoo proměnila ve světově uznávanou instituci.

Kromě papoušků, jejichž chovu se Loro Parque dodnes intenzivně věnuje, zde najdeme tučňáky, šimpanze, tygry, lachtany, delfíny, asi nejslavnější obyvatele kosatky a mnoho dalších. Návštěvníky rovněž ohromí všudypřítomná zeleň, někteří zase ocení nevšední řešení expozic a výběhů.

Armadillos' Environmental Enrichment

Did you know that the armadillos, although they look more like reptiles, are actually mammals?With this environmental enrichment, a couple of armadillos living in the Park have to capture worms, which encourages them to develop the natural behavior of foraging, typical for this species. You cannot miss this video!

Zveřejnil(a) Loro Parque dne Sobota 27. července 2019
Enrichment pásovců v Loro Parque

Představení papoušků, lachtanů, delfínů a kosatek

Cvičení těchto živočichů patří mezi největší taháky, na které Loro Parque láká své návštěvníky. Každé z těchto představení je koncipováno podobně. Nejdříve zvířata společně se svými chovateli ukazují úžasné kousky, které všechny vycházejí z jejich přirozeného chování, poté se na velkoplošných obrazovkách návštěvníci dozví problematiku života těchto zvířat v přírodě, míru jejich ohrožení, případně jak jim zoo pomáhá přímo v místě jejich výskytu. Diváci také zjistí něco o globálních problémech, jako je například plastový odpad ve světových oceánech.

kostka Loro Parque
Kosatka dravá při show v Loro Parque. Kredit: © Ondřej Němec, Zoo Magazín

Při tzv. Loro Show (představení papoušků) se můžete připravit na ohromující zážitek, kdy vám nad hlavami budou létat obří arové nebo menší loriové. Celé představení není příliš dlouhé a odcházíte z něj s dobrým pocitem, že zvířata dělají vše dobrovolně a bez jakéhokoliv nátlaku. Stejný pocit si můžete odnést i od představení delfínů či kosatek. Pro někoho, kdo nikdy neviděl tak gigantické zvíře, jako je kosatka, tak se může těšit na nezapomenutelný zážitek.

delfín Loro Parque
Show delfínů v Loro Parque. Kredit: © Ondřej Němec, Zoo Magazín

Kosatky v Loro Parque chované se narodily v zajetí, zoo jim tak dává příležitost žít v důstojných podmínkách a ukázat svou krásu a inteligenci. Delfíni se v z tenerifské zoo i rozmnožují.

Nevšední expozice

Expozice se zde poněkud liší od těch, co známe v zoologických zahradách střední Evropy. Zvířata, která od nás vidíme ve vytápěných pavilonech a teráriích se zde celoročně vyhřívají na slunci v prostoru venkovních výběhů – např. aligátoři, jejichž expozice je nedaleko vstupu do zoo.

Všechny výběhy jsou perfektně upravené se spoustou rostlin, upoutá také křišťálově čistá voda. Mezi nejzajímavější expozice patří obrovská voliéra plná papoušků: KATANDRA Treetops.

Hippo's Environmental Enrichment

Enrichments created by zoo keepers are an ideal way to encourage animal’s curiosity and natural behaviors. This is why no enrichment is like any another, there should be a great variety of them.It must also be thought out specifically for each animal and changed from time to time in order to be contributing to animal’s activity and creativity.In this case, the pygmy hippos, a part of the Loro Parque family, are enjoying a delicious snack both on land and in the water, as they are studying the enclosure from corner to corner curious about any new detail.

Zveřejnil(a) Loro Parque dne Sobota 1. června 2019
Loro Parque se pyšní kompletní kolekcí kakaduů – zde kakadu havraní.

Jediný pavilon, ve kterém uvidíme ryze chladnomilná zvířata, je Planet Penguin. Najdeme zde tučňáky patagonské, skalní nebo velmi neobvyklé papuchalky. V pavilonu je chladno a dokonce tam sněží!

https://www.facebook.com/loroparque/videos/312400529403845/
V pavilonu tučňáků skutečně sněží.

Pro české návštěvníky je zajímavá i nově otevřená expozice hrošíků liberijských, ve které mohou pozdravit hrošici Adélku pocházející z naší plzeňské zoo. Na mapě zoo nenajdeme velké množství malých i větších voliér, které lemují všechny návštěvnické trasy.

Hippo's Environmental Enrichment

Enrichments created by zoo keepers are an ideal way to encourage animal’s curiosity and natural behaviors. This is why no enrichment is like any another, there should be a great variety of them.It must also be thought out specifically for each animal and changed from time to time in order to be contributing to animal’s activity and creativity.In this case, the pygmy hippos, a part of the Loro Parque family, are enjoying a delicious snack both on land and in the water, as they are studying the enclosure from corner to corner curious about any new detail.

Zveřejnil(a) Loro Parque dne Sobota 1. června 2019
Enrichment u hrošíků liberijských

Ochrana ve volné přírodě

Loro Parque se každoročně velmi angažuje zejména v ochraně papoušků. Ročně investuje více než  milion amerických dolarů na záchranu těch nejohroženějších druhů. Doposud daroval na jejich ochranu 17 milionů. I díky tomu se dva kriticky ohrožené druhy, konkrétně arara žlutouchý (Ognorhynchus icterotis) a ara kobaltový (Anodorhynchus leari) , přesunuly do kategorie „ohrožený“, čímž byly zachráněny před vyhynutím.

ara kobaltový
Ara kobaltový stál před vyhynutím, v roce 1983 jich na světě zbývalo 60. I díky Loro Parque jejich počet dnes převyšuje tisíc kusů. Kredit: Marcos Pereira, Wikimedia Commons – CC BY

Zoo také pracuje na reintrodukci těchto ptáků v místě jejich výskytu. I za tímto účelem založila v roce 1999 vlastní nadaci Loro Parque Fundación. Všechny moderní zoologické zahrady dávají nemalé částky na ochranu a pomoc živočichům ve volné přírodě a Loro Parque je toho důkazem. I zde tak jsou zvířata v zajetí v roli vyslanců, kteří napomáhají k přežití svých druhů ve volné přírodě.

(Zobrazeno celkem 1 696-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..