Handicapovaní pomáhají želvám!

Kriticky ohrožené želvy mizí z oceánů. Kredit: © David Vašina, morskezelvy.cz

Lidé se zdravotním postižením se spojili, aby ukázali, že přírodu může chránit každý. Konkrétně pomáhají chránit kriticky ohrožené druhy mořských želv v Indonésii.

Želvička z PROSAZu. Kredit: © morskezelvy.cz

PROSAZ, z. ú. je organizace pomáhající lidem se zdravotním postižením žít normálně. Zapojuje je do běžného života zajištěním přímé péče, nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit a zaměstnáváním v chráněných dílnách. Tam pracují hlavně zdravotně znevýhodněné osoby s invalidním důchodem.

A právě tito lidé, kteří sami potřebují pomoc a podporu, se rozhodli, že chtějí sami pomáhat měnit svět k lepšímu. A jde jim to skvěle! Dokazují, že pomoci může opravdu každý. Zdravotně postižení z Chráněných dílen PROSAZ chtějí pomoci přírodě a kriticky ohroženým živočichům – vybrali si mořské želvy.

Mořských želv totiž dramaticky ubývá. Vědci tvrdí, že některé druhy mohou vyhynout do dvaceti let. Z tisíce nakladených vajíček přežije do dospělosti pouze jedna želva. Přesto, že je to zakázané zákonem, turisti jedí v restauracích želví vejce a místní z želv za živa nad ohněm strhávají krunýře, aby z nich udělali suvenýry. Želvy se zamotávají do odpadu v moři a pletou si plovoucí igelitové sáčky se svou přirozenou potravou – medúzami. Mořským želvám už 15 let pomáhá česká bioložka Hana Svobodová, vedoucí programu Chráníme mořské želvy, kterému se díky hlídání pláží před pytláky již podařilo zachránit přes 2.200.000 vajíček ohrožených mořských želv a malé želvy vypustit do moře.

Z vylíhlých mláďat želv přežije do dospělosti jedno z tisíce. Kredit: © Vít Lukáš, morskezelvy.cz

Na podporu projektu se lidé se zdravotním postižením rozhodli šít hračky ve tvaru želvy, vyrábět svíčky a mýdla s motivem želvy, ale i potravinové sáčky z biobavlny. Tím chtějí zdravotně postižení upozornit i na problémy s plasty a jiným odpadem a poukázat na snadné řešení – minimalizaci vzniku odpadu opakovaným používáním látkových obalů.

lidé
Jedna hotová, na další se pracuje. Kredit: © morskezelvy.cz

Výrobky podporující tento projekt najdete v prodejnách chráněných dílen PROSAZ, na e-shopu, ale i na pravidelných prodejních akcích, kde mají chráněné dílny PROSAZ stánek se svými ručně dělanými výrobky. První společnou akcí je Koncert pro želvy 19.9.2019 od 19 hodin v hostinci Na staré Vozovně v pražských Střešovicích.

Koupí některého z výrobků pomůžete hned třikrát! Minimalizujete odpad, pomůžete mořským želvám (podpoříte hlídání pláží před pytláky, vzdělávání dětí v Indonésii a rozvoj místních obyvatel, tak aby minimalizovali odpad a chovali se lépe k přírodě), pomůžete i zdravotně postiženým v ČR žít normálně, dělat v chráněných dílnách práci, která má smysl a díky které dokazují, že pomáhat přírodě může opravdu každý!

Zdroj: www.morskezelvy.cz, www.prosaz.cz

(Zobrazeno celkem 236-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..