Zoo novinky – léto přináší nová zvířata i noční prohlídky

V letní sezóně jsou návštěvy zoo běžné a častý návštěvník těchto zařízení může mít pocit, že už ho nic moc nepřekvapí. A proto tyto zařízení všude po republice nabízejí pro náročné zájemce mnoho zpestření – od nových druhů zvířat, přes letní dětské tábory až po noční prohlídky.

Kosmos bělohlavý vyfotografovaný v jihovýchodní Brazílii. Tento druh je nově k vidění v Zoo Plzeň. Kredit: Instituto Últimos Refúgios, Wikimedia Commons, CC-BY-SA

Nový druh kosmanů v Plzni

V zoo Plzeň mohou návštěvníci obdivovat nový druh drápkaté opice. Ke kosmanovi bělovousému, zakrslému a stříbřitému přibyl do pavilonu Amazonie pár kosmanů běločelých. Tento druh kosmanů se vyznačuje zajímavým rodinným životem. Samičce se rodí zpravidla dvojvaječná dvojčata, o která se stará jeden nebo i více samečků. Kosmani běločelí pocházejí z Brazílie a ve volné přírodě žijí ve tří až dvanáctičlenných skupinách ovládaných nejsilnějším párem.

Řadí se mezi malé opice, bez ocasu měří bez ocasu asi 12 – 15 centimetrů. Co ale ztrácí na délce těla, dohání pruhovaným ocasem, který tvoří až dvě třetiny z jeho celkové velikosti. Stejně jako ocas je pruhované i celé jejich tělo, které je zbarvené v přední polovině do tmavě hnědé, zadní do šedohnědé. Horní část hlavy má černou. Bílé chlupy má u uší na čele a obličeji. Zajímavostí je, že kosman běločelý působí, jako by měl schopnost se opalovat. Na slunci mu totiž bílé chlupy na obličeji částečně ztmavnou. Opičky si rády pochutnávají na ovoci, hmyzu, mladých listech, ale nepohrdnou ani drobnými plazy či nektarem. Potravu si hledají téměř celý den, takže jsou za světla velmi aktivní a návštěvníci zoo se nemusí bát zklamání, že uvidí jen spící klubíčka.

Kosmani běločelí s mládětem v Zoo Nyíregyháza v Maďarsku. Kredit: Mosztics Attila, Wikimedia Commons

Lepší výhled na antilopy

Zoo Liberec láká návštěvníky na novou vyhlídku, od které slibuje plotem nerušený pohled na antilopy koňské a samce nyal a tím pádem i bližší seznámení se zvířaty a lepší místo pro fotografování zvířat.

Kondor z Kanady v Ostravě

Ke tříleté samici kondora andského ve voliéře ostravské zoo se přistěhoval roční sameček dovezený z Kanady. Jak uvádí na facebookových stránkách Zoo Ostrava – tito dva mladí ptáci jsou nadějí pro ostravský chov, ale na nové přírůstky si budou muset ošetřovatelé i návštěvníci počkat několik let. Pohlavně dospělí jsou tito ptáci až v 6 až 7 letech. Tito ptáci jsou dlouhověcí a v zajetí se mohou dožít i 100 let.

Kondor andský patří k jednomu z největších suchozemských ptáků, může vážit až 15 kilogramů, křídla mají v rozpětí 3,2 metru. Podle červeného seznamu IUCN  je kondor andský zařazen mezi téměř ohrožené druhy, což má na svědomí především člověk. Kondora zabíjejí pytláci, kteří se mylně domnívají, že kondoři loví živá zvířata. Ve skutečnosti se živí mršinami. Ptáci často umírají také po požití otrávených mršin nebo zastřelených zvířat, které v sobě mají olověné broky. Další úmrtí jsou v důsledku střetu kondora s dráty elektrického vedení.

Na fotografii je samec kondora andského ve Fort Worth Zoo v Texasu. Podobného samce teď mají nově i v zoo Ostrava. Kredit: Eric Kilby, Wikimedia Commons, CC BY-SA

Tento druh kondora je chován v necelých šesti desítkách evropských zoo. V České republice je to právě zoo Ostrava a také zoo Praha, která si odchovem kondora andského připsala velký úspěch v roce 1937, kdy se jí podařil první odchov tohoto dravce na světě.

Letní tábory a noční prohlídky

V létě velké zoologické zahrady i menší zookoutky lákají na nejrůznější akce pro děti i dospělé. Ti nejmenší se mohou zúčastnit například příměstských táborů v zoo. O ty je velký zájem, například zoo Zlín vzhledem k velkému zájmu vypsala kvůli velkému počtu zájemců omezení, že jedno dítě se smí zúčastnit pouze jednoho turnusu.  Cílem táborů je zejména vzdělávání děti zábavnou formou. Malí účastníci táborů se na těchto akcích mohou blíže seznámit se životem zvířat, účastnit se her i přednášek. Tábory pořádá například Zoo Praha, Zoo Plzeň nebo Zoo Zlín.

Dospělí možná ocení noční komentované prohlídky zoologických zahrad. Ty pořádala 1. srpna  například Zoo Jihlava, která slibuje nevšední a ničím nerušený zážitek. Kapacita nočních prohlídek je totiž omezený jen na 15 osob, takže návštěvníky nebudou obtěžovat proudící davy turistů. Mnoho zvířat navíc po zavírací době nespí, naopak zoo ožívá nočním životem. Kromě zoo Jihlava noční prohlídky nabízí třeba i Zoo Tábor nebo Zoo Praha a to až do konce prázdnin.

Momentka z noční prohlídky v Zoo Tábor. Zdroj: Facebook Zoo Tábor

To nejlepší nakonec – létající drahokamy v Praze

V pátek 16. srpna začíná již tradiční výstava exotického ptactva v botanické zahradě v Praze, kterou pořádá Klub přátel exotického ptactva. Kousek od Karlova náměstí tak můžete opět spatřit spoustu nádherných papoušků, pěvců a letos nově i jedny ze zástupce létajících drahokamů: strdimily. Tito ptáčci mají stejně jako kolibříci dlouhý zobák k vybírání nektaru z květů a i jejich samečci hýří krásnými barvami.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..