Kosmani odposlouchávají cizí rozhovory a umí je i vyhodnotit

Stejně jako lidé, i kosmani vnímají rozhovory mezi ostatními. Podle poslední studie zveřejněné v časopise Science Advances je takové chování důležité pro chod sociální struktury, ve které kosmani žijí. 

Kosmani mají na hlavě dlouhé bílé chlupy. Kredit: Leszek Leszczynski, Wikimeda Commons, CC BY-SA 2.0.

O vnějších projevech chování kosmanů, malých opic pocházejících z Brazílie, už vědci zjistili mnoho díky behaviorálním výzkumům. Avšak o jejich fungování mysli a zejména o „vnitřní perspektivě“ jednotlivců se toho vědělo jen velmi málo. To se rozhodl změnit tým vědců vedený Rahelem Bruggerem na univerzitě v Curychu.

Kosmani jsou podle nich pro tento typ výzkumu ideálním druhem díky své úzce propojené sociální struktuře. Žijí ve vysoce kooperativních skupinách, které se skládají přibližně z 15 rodinných členů, přičemž za výchovu mláďat jsou zodpovědní nejen rodiče, ale i mnoho dalších členů klanu. Jak se ale kosmani rozhodují, kdo je spolehlivý a kdo ne?

Tělesné reakce nelžou

Vědecký tým sledoval 21 dospělých kosmanů narozených v zajetí. Těm pouštěl záznam ze skrytého mikrofonu, ze kterého zněl hlas dvou dospělých „konverzujících“ kosmanů. Na jedné nahrávce byly například zvuky, které tyto opice vydávají, když se navzájem dělí jídlo. Druhá zase prezentovala agresivní zvuky v reakci na mláďata dožadující se potravy. Pro kontrolu pouštěli vědci také zvuky volajícího jednotlivce, nejednalo se tedy o „konverzaci“.

Kosmani se vyznačují rozvinutým sociálním chováním. Kredit: DEZALB, Pixabay License

Poté vědci snímali kamerami tváře kosmanů, aby zaznamenali teploty jejich nosu – hledali indicie, které by naznačovaly, že opice zvuky pochopily a vzbudily u nich odezvu organismu. Testy zjistily, že kosmani reagovali pouze na konverzující kosmany, nikoli na volání jednotlivce, což naznačuje, že chtěli odposlechnout, o čem se dvojice „baví“. Nejdříve opice vyslechly pozitivní rozhovor, a byly vpuštěni do místnosti se zrcadly. Poté jim pustily druhý, negativní, rozhovor a proces se zopakoval. Nakonec jim pro kontrolu pustili jen volání jednotlivce a opět je vpustili do místnosti.

Příště dojde na morálku

Zrcadla byla v této místnosti proto, že kosmani nejsou schopní uvědomit si v zrcadle sami sebe, a tak věřili, že jejich odraz představuje opice, které uskutečňovaly zaznamenané hovory. Vědci zjistili, že se kosmani zajímali o tyto opice (odrazy) nejvíce poté, co ze záznamu slyšely záznam kosmanů dělících se o jídlo, protože je nejspíše shledaly užitečnými.

„Tato studie přispívá k rostoucímu množství důkazů, že mnoho zvířat není jen pasivním pozorovatelem interakcí třetích stran, ale že je také interpretuje,“ uvedla jedna z hlavních autorek a profesorka antropologie Judith Burkartová. Tým plánuje využít podobný postup i pro budoucí výzkumy, které se budou týkat například studia morálky.

Zdroj: Sciencealert

(Zobrazeno celkem 128-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..