Kouříte před svým mazlíčkem? Může to poškodit jeho zdraví, zjistila studie

Pasivní kouření může být pro domácí mazlíčky stejně nebezpečné jako pro lidi. Možná ještě nebezpečnější. Zvířata totiž vdechují více kouře a navíc se jim do těla dostává nikotin z jejich srsti, když jazykem provádějí pravidelnou hygienu. U psů je vyšší riziko vývoje rakoviny plic, menší zvířat jako ptactvo, králíci nebo morčata mají kvůli pasivnímu kouření blíž k problémům s dýcháním a kožním onemocněním. Studií to zjistila Univerzita v Glasgow.

Cigaretový dým může zvířatům způsobit potíže s dýcháním i kožní onemocnění. | Zdroj: Max Pixel

Glasgowská univerzita provádí několik let výzkumy, které se zaměřují na účinky pasivního kouření na domácí zvířata. Nyní výzkumníci zjistili, že vdechování kouře může zvířatům opravdu přitížit. The Royal College of Veterinary Surgeons a The Royal College of Nursing se tak spojily, aby o možných nebezpečích informovaly veřejnost pomocí kampaně.  „Mnoho lidí se zděsilo, když zjistili, že jejich pasivní kouření poškozuje zdraví jejich mazlíčka a v některých případech i zkracuje jeho život,“ citovala BBC Wendy Prestonovou z The Royal College of Nursing.

Do výzkumu se zapojilo 40 psů, polovina z nich pocházela z kuřáckých domácností. Ze vzorků jejich chlupů pak byla analyzována hladina nikotinu. Majitelé zároveň vyplnili dotazník, ve kterém uváděli, jak často oni nebo jejich návštěvy v přítomnosti psa kouří.

Stejný výzkum pak provedli pracovníci ještě na šedesáti kočkách. V tomto případě se však už zkoumala přímá souvislost mezi pasivním kouřením a rakovinou, která ovlivňuje bílé krvinky koček. Vzhledem k tomu, že se kočky ale často potulují, mohla u nich vysoká hladina nikotinu vzniknout i například ze sezení před hospodou. Simon Clark, lídr prokuřácké britské strany Forest, však označil výsledky výzkumu za přehnané. „Nejlepší, co může člověk pro svého mazlíčka udělat, je vytvořit mu teplé a pohodlné prostředí, kde se bude cítit bezpečně,“ řekl pro BBC.

Zdroj: BBC

(Zobrazeno celkem 75-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..