Proč psi naklánějí hlavu?

Psi někdy naklánějí hlavu na jednu stranu. Na někoho možná tohle gesto působí, jakoby pes nedokázal v tu chvíli něco pochopit. Podle nové studie zveřejněné minulý týden je to ve skutečnosti známka koncentrace a zvýšené pozornosti. Jak na něco takového vědci přišli?

Naklonění hlavy znamená, že se pes snaží soustředit na povel. Kredit: Pxhere,  CC0 Public Domain

Pro psy je většinou velmi obtížné naučit se názvy hraček. Sedm zkoumaných border kolií ale prokázalo pozoruhodné nadání pro tento úkol. Vědci považovali tuto skupinu za „nadané studenty“ a zjistili, že tito psi maji něco společného. Všechny při zadání povelu nakláněly hlavy mnohem častěji než méně nadaní psi. Data ukázala, že tyto konkrétní border kolie naklonily hlavu ve 43 procentech času, zatímco ostatních zkoumaných 33 psů udělalo toto gesto jen ve 2 procentech případů.

„Zdá se, že existuje vztah mezi úspěchem při zapamatování názvu hračky a častým nakláněním hlavy,“ uvedl v tiskové zprávě Shany Dror. Ten se věnuje výzkumu v oblasti poznávání zvířat na Eötvös Loránd University v Maďarsku a je spoluautorem studie. „Navrhujeme spojitost mezi nakláněním hlavy a zpracováním relevantních a smysluplných podnětů.“ Podle autorů se jedná o první studii, která zkoumá chování naklánění hlavy u psů.

Velmi nadané kólie

V prvním ze tří experimentů popsaných ve studii vědci požádali 40 majitelů psů, aby své mazlíčky testovali jednou za třicet dní po dobu tří měsíců. Každý majitel naučil svého psa názvy dvou hraček a poté požádal zvíře, aby jednu přineslo ze sousední místnosti. Hračky zůstaly stejné po celé tři měsíce. Do dalšího experimentu bylo zahrnuto pouze sedm kolií, které se dokázaly naučit jména hraček. Jeden ze psů však zemřel dříve, než další část experimentu začala.

V druhé části majitelé testovali šest zbývajících psů stejným způsobem po dobu tří měsíců, ale již s 13 hračkami. Jedna z kolií, Whisky, přinesla správnou hračku v 54 z 59 případů. Dva další byli úspěšní ve více než 90 procentech případů. Další tři měly úspěšnost mezi 57 procenty a 75 procenty.

Poté ve třetím experimentu šest nadaných štěňat ukázalo, že se dokážou naučit 12 nových názvů hraček za jeden týden a tato jména si zapamatovat alespoň dva měsíce. „Víme, že psi se mohou snadno naučit slova, která jsou spojena s akcemi, jako je „sedni“ nebo „lehni.“ Ale jen velmi málo psů se dokáže naučit názvy předmětů,“ řekl Dror. Pouze nadaní psi, kteří dobře zvládli úkoly, důsledně nakláněli hlavy při zadávání slovního povelu.

Pravák, nebo levák?

To vedlo Drorův tým k závěru, že gesto souvisí s pokusy kolií analyzovat význam slova. Naklonění by mohlo naznačovat, že si v tu chvíli kolie mentálně spojují název hračky, který slyší, s vizuálním obrazem uloženým v jejich vzpomínkách. A podobně jako jsou u lidí praváci nebo leváci, i nadané kolie měly tendenci naklánět hlavu jen na jednu nebo druhou stranu. Jejich favorizovaná strana zůstala ve všech třech experimentech stejná a pozice majitelů psů před nimi neovlivnila směr náklonu.

Pro výzkumníky může být tato konzistence dalším důkazem, že psi naklánějí hlavy, když věnují velkou pozornost úkolu. Ačkoli studie sledovala pouze nadané border kolie, autoři uvádí, že talent pro zapamatování si názvů mají i jiná plemena. Skupina také pozorovala tyto dovednosti u německého ovčáka, pekinéze a malého australského ovčáka. Studie z počátku tohoto roku také objevila jorkšírského teriéra, který soupeřil s úspěchem Whisky.

I jiná plemena si vedla ve výzkumu dobře (ilustrační foto). Kredit: Pxhere, Free for commercial use

Zdroj: Sciencealert

(Zobrazeno celkem 398-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..