Jak psi rozumí lidské řeči?

Rozumí psi naší řeči? Ano, dokonce více, než si myslíme. Maďarští vědci zjistili, že psi rozeznávají jak jednotlivá slova, tak i jejich intonaci. Pro psa je ale důležité, když řekneme správné slovo správným tónem.

psi rozumí lidské řeči
Pro výzkum se používala funkční magnetická rezonance. Kredit: FamilyDogProjet, Youtube

Mezi lidmi se traduje, že pes rozumí pouze intonaci našich slov, což jste jistě několikrát slyšeli, příp. jste měli možnost to zkusit na vlastním mazlíčkovi, kdy jste mu milým tónem říkali nevhodná slova a on nadšeně vrtěl ocáskem. Ale díky výzkumu psího mozku pomocí magnetické rezonance výzkumní pracovníci zjistili, že nám rozumí o dost více, než jsme jim původně přisuzovali. 

Jak probíhal pokus? 

border kolie řeč
Border kolie patří k plemenům vhodným pro výcvik, hlídání i třeba agility. Kredit: Pixabay.com

V Budapešti na Univerzitě Loránda Eötvöse vycvičili 13 psů, především zlatých retrieverů a border kolií, aby seděli v fMRI skeneru, který má za úkol změřit mozkovou aktivitu psa. 

Prvním bodem bylo zaznamenání hlasu trenérky, která říkala různé věty s různým tónem hlasu. Nahráli několik pochvalných frází s pochvalnou i neutrální intonací hlasu. Dále pak použili různá slova a spojky, které neměly pro psy žádný význam. 

Psům pouštěli tyto nahrávky a měřili jejich mozkovou aktivitu. Výzkum ukázal, že psi zpracovávají slova a intonace v různých částech mozku, podobně jako my lidé. 

Výsledky byly převratné

Vědci uvedli, že zjištění byla velmi překvapivá. Levá hemisféra mozku (tu, kterou my lidé používáme ke zpracování jazyka, slov) byla aktivní v okamžiku, kdy psi slyšeli známá slova bez ohledu na jejich intonaci. Naopak tón vnímali pravou hemisférou stejně jako lidé. Tón hlasu se navíc zpracovával dříve, v subkortikálních oblastech, význam toho, co říká, později, v kortikálních oblastech.

Takzvané „centrum odměn“, které má pes v mozku, se aktivovalo v okamžiku, kdy byla spojena známá pochvalná fráze s pozitivní intonací hlasu. V reálu to znamená, že pes pochvale rozumí, ať jí řekneme jakkoli, ale věnuje jí pozornost pouze, pokud se řečena pochvalným tónem. 

Vědci tak zjistili, že zpracování řeči není doménou lidského pokolení, jak se původně myslelo. Hlavním výsledkem výzkumu tedy fakt, že psi dokáží rozlišovat různá slova, ale to, že rozlišují pro ně smysluplná a nesmyslná slova. Ale až spojením těch smysluplných s tónem dávajícím najevo emoce pro psa vzniká požadovaný význam.

Spojením slovní pochvaly s pozitivní intonací tak budete mít zaručenou psí pozornost a pes pak bude pochvalu vnímat jako odměnu. 

Zdroj: ScienceAlert, EurekaAlert

(Zobrazeno celkem 812-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..