Kolik ptáků žije na planetě?

V jedné z největších datových studií svého druhu vědci vyčíslili, kolik divokých ptáků nyní obývá planetu. Oficiální odhad je zhruba 50 miliard, což je šestkrát více než lidí na naší planetě. Výzkum pokrývá celkem 9 700 druhů ptáků (92 procent těch, kteří dnes žijí) a je založen na více než miliardě pozorování zaznamenaných na občanském vědeckém portálu eBird.

Vlaštovka obecná patří mezi nejhojnější druhy. Kredit: erwin66as, Pixabay, License

Údaje z porálu byly skombinovány s případovými studiemi a algoritmem pro odhad počtu ptáků na planetě jako celku. Na základě šetření se odhaduje, že některým druhům, jako například knoflíku černoprsému, zbývá jen asi 100 ptáků. U jiných druhů, jako je duha mnohobarvý, jsou počty v mnoha milionech. V „miliardovém klubu“ byly čtyři druhy: vrabec domácí, špaček evropský, racek obecný a vlaštovka obecná.

Kdo je v milionovém klubu?

Podle vědců je překvapivé, že obří populace má jen několik druhů ptáků. Budoucí studie by se mohly zabývat některými z možných důvodů, proč jsou zrovna tyto druhy tak dominantní. Na druhou stranu odhadem asi 12 procent druhů ptáků má velikost své globální populace menší než 5 000 jedinců.Tento druh studie by nebyl možný bez údajů od občanů shromážděných přes internet, uznává tým, který studii prováděl. V průběhu výzkumu byla použita data od přibližně 600 000 přispěvatelů do eBird. Vědci se snaží povbudit co nejvíce lidí, aby se také zapojili do zaznamenávání pozorování.

„I když se tato studie zaměřuje na ptáky, náš přístup k integraci dat ve velkém měřítku by mohl sloužit jako plán pro výpočet druhově specifického množství pro jiné skupiny zvířat,“ říká biolog Corey Callaghan z Německého centra pro integrovaný výzkum biologické rozmanitosti (iDiv) Halle -Jena-Lipsko v Německu.Vědci ve svém příspěvku připustili, že v jejich číslech panuje určitá nejistota, která je nevyhnutelná z mnoha důvodů: Odvíjí se od toho, jak pravidelně jsou některé druhy vídány pozorovateli, ale i od až každoročních vzorců migrace. Číslo 50 miliard je ve skutečnosti průměrem z odhadů generovaných studií.

Zapojení veřejnosti je klíčové

Vědci doufají, že k získání ještě přesnějšího počtu ptáků budou výzkum opakovat každých několik let. To by mělo ukázat změny v populacích v průběhu času. Pravidelné opakování studie také umožní odborníkům zjistit, jak se konkrétním druhům daří v průběhu času. „Kvantifikace množství druhu je také zásadním prvním krokem v ochraně,“ říká Callaghan a dodává, že pro kvalitní výsledky je třeba, aby se zapojilo co nejvíce lidí z řad veřejnosti.

Zatímco pozorování ptáků je oblíbeným koníčkem v zemích, jako jsou USA a Spojené království, jiné národy jsou pokryty méně dobře. „Správným počítáním toho, co je venku, se dozvídáme, jaké druhy mohou být zranitelné, a můžeme sledovat, jak se tyto vzorce mění v čase – jinými slovy, můžeme lépe porozumět našim základním liniím.“

Zdroj: Sciencealert

(Zobrazeno celkem 267-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..