Fokarium v severopolském Helu i letos přivítalo mláďata tuleně kuželozubého (Halichoerus grypus). Díky webkameře Gdaňské univerzity jsme mohli sledovat, jak se rodila a rostla.
8. května nastal pro letošní mláďata tuleňů kuželozubých velký den – z pohodlných bazénků Fokaria, kde se postupně naučila plavat a lovit ryby, byla vypuštěna do Baltského moře. Pomeranka, Pąkla, Posejdon a Pływacz se tedy odteď musejí o sebe postarat sami. Všichni tuleni byli opatřeni GPS vysílačem, díky kterému budeme zakrátko moct sledovat jejich cesty na stránce wedrowkifok.wwf.pl. Tulení mládeži přejeme do života hodně štěstí a ryb!
Jako poslední ze čtyř helských tuleních samic porodila v pátek 3. března večer i Agatka. Její dcera je už od porodu nebývale aktivní. Tulení slečna dostala jméno Pomeranka; váží 14,85 kg a měří 114 cm.
Po dvou samečcích se v Helu narodila tulení slečna. Na svět ji přivedla samice Ania 2. března o půl čtvrté ráno. Malá samička je drobnější než její dva bratranci, váží 15 kg a měří přesně metr. Matce i novému přírůstku se daří dobře, už po půldruhé hodině po porodu se mládě napilo výživného mléka. Tulení holčička dostala jméno Pąkla.
Poslední únorový den kolem 16. hodiny přišel na svět další helský tuleň kuželozubý. Porod byl tentokrát pro samici náročný, ale mládě je v pořádku a matka Ewa se o něj ihned začala starat. Malý tuleň je opět sameček, dostal jméno Pływacz. Je jen o něco málo lehčí než jeho bratranec Posejdon – váží 15,75 kg a měří 112 cm.
Jako první z helských tuleních samic porodila nejstarší Unda Marina. Na záznam z porodu se můžete podívat zde:
Otcem mláděte je dominantní samec skupiny Bubas. Matka se o svého potomka příkladně stará a mládě spořádaně pije mléko. Při prvním vyšetření bylo zjištěno, že nový tuleň je sameček – ošetřovatelé ho pojmenovali Posejdon. Váží 15,8 kg a měří 117 cm.
Skupina helských tuleňů čítá dva samce a čtyři samice. Letos zabřezly všechny tulení dámy, takže se v blízkých dnech můžeme těšit na další přírůstky.
Helská stanice odchovává tuleně kuželozubé pravidelně. Mláďata se rodí vždy kolem přelomu února a března a první týdny zůstávají v péči matek a pod dohledem starostlivých ošetřovatelů. Po odstavení stráví mladí tuleni několik týdnů v bazénu, kde se učí nezbytným tulením dovednostem, jako je lov ryb a socializace s ostatními tuleni. Poté jsou mláďata již samostatná, a tak je chovatelé vybaví GPS vysílači a vypustí do volné přírody, v tomto případě do Baltského moře.
Pokud byste chtěli stanici přispět na péči o tuleně, můžete tak učinit na stránce sledzfoki.pl.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…