LIVECAM: Tulení mláďata v Helu 2017

Fokarium v severopolském Helu i letos přivítalo mláďata tuleně kuželozubého (Ha­li­choerus gry­pus). Díky webkameře Gdaňské univerzity jsme mohli sledovat, jak se rodila a rostla.

tuleň kuželozubý

Letošní tulení mláďata byla vypuštěna do volné přírody. | Kredit: Paweł Komorowski, Facebook Fokarium

AKTUALIZACE 14. 5. 2017 – Tuleňata vypuštěna do moře

8. května nastal pro letošní mláďata tuleňů kuželozubých velký den – z pohodlných bazénků Fokaria, kde se postupně naučila plavat a lovit ryby, byla vypuštěna do Baltského moře. Pomeranka, Pąkla, Posejdon a Pływacz se tedy odteď musejí o sebe postarat sami. Všichni tuleni byli opatřeni GPS vysílačem, díky kterému budeme zakrátko moct sledovat jejich cesty na stránce wedrowkifok.wwf.pl. Tulení mládeži přejeme do života hodně štěstí a ryb!

AKTUALIZACE 4. 3. 2017 – Poslední mládě

Jako poslední ze čtyř helských tuleních samic porodila v pátek 3. března večer i Agatka. Její dcera je už od porodu nebývale aktivní. Tulení slečna dostala jméno Pomeranka; váží 14,85 kg a měří 114 cm.

AKTUALIZACE 2. 3. 2017 – Třetí mládě

Po dvou samečcích se v Helu narodila tulení slečna. Na svět ji přivedla samice Ania 2. března o půl čtvrté ráno. Malá samička je drobnější než její dva bratranci, váží 15 kg a měří přesně metr. Matce i novému přírůstku se daří dobře, už po půldruhé hodině po porodu se mládě napilo výživného mléka. Tulení holčička dostala jméno Pąkla.

AKTUALIZACE 28. 2. 2017 – Druhé mládě

Poslední únorový den kolem 16. hodiny přišel na svět další helský tuleň kuželozubý. Porod byl tentokrát pro samici náročný, ale mládě je v pořádku a matka Ewa se o něj ihned začala starat. Malý tuleň je opět sameček, dostal jméno Pływacz. Je jen o něco málo lehčí než jeho bratranec Posejdon – váží 15,75 kg a měří 112 cm.

AKTUALIZACE 27. 2. 2017 – První mládě přišlo na svět k ránu

Jako první z helských tuleních samic porodila nejstarší Unda Marina. Na záznam z porodu se můžete podívat zde:

Otcem mláděte je dominantní samec skupiny Bubas. Matka se o svého potomka příkladně stará a mládě spořádaně pije mléko. Při prvním vyšetření bylo zjištěno, že nový tuleň je sameček – ošetřovatelé ho pojmenovali Posejdon. Váží 15,8 kg a měří 117 cm.

Březí jsou letos všechny samice

Skupina helských tuleňů čítá dva samce a čtyři samice. Letos zabřezly všechny tulení dámy, takže se v blízkých dnech můžeme těšit na další přírůstky.

Ve Fokariu jsou odchovy tradicí

Helská stanice odchovává tuleně kuželozubé pravidelně. Mláďata se rodí vždy kolem přelomu února a března a první týdny zůstávají v péči matek a pod dohledem starostlivých ošetřovatelů. Po odstavení stráví mladí tuleni několik týdnů v bazénu, kde se učí nezbytným tulením dovednostem, jako je lov ryb a socializace s ostatními tuleni. Poté jsou mláďata již samostatná, a tak je chovatelé vybaví GPS vysílači a vypustí do volné přírody, v tomto případě do Baltského moře.

Pokud byste chtěli stanici přispět na péči o tuleně, můžete tak učinit na stránce sledzfoki.pl.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 2 047-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..