Zoologické zahrady

Loro Parque: nejlepší zoo světa na vlastní oči

Published by
Ondřej Němec

Asi 100 km od pobřeží Afriky leží Kanárské ostrovy. Největší z nich ostrov Tenerife se může pyšnit zoologickou zahradou, která byla v loňském roce podle serveru TripAdvisor vyhlášena za nejlepší na světě.

Arara žlutouchý, jeden z kriticky ohrožených druhů, které Loro Parque pomohl zachránit. Kredit: Loro Parque, Facebook

Loro Parque je na naše poměry docela malá zoo, má rozlohu pouze 13,5 hektaru, podobně jako třeba Zoo Liberec u nás. Byla založena v roce 1972 a původně se jednalo o papouščí park. Do dnešních dní se ale tato zoo proměnila ve světově uznávanou instituci.

Kromě papoušků, jejichž chovu se Loro Parque dodnes intenzivně věnuje, zde najdeme tučňáky, šimpanze, tygry, lachtany, delfíny, asi nejslavnější obyvatele kosatky a mnoho dalších. Návštěvníky rovněž ohromí všudypřítomná zeleň, někteří zase ocení nevšední řešení expozic a výběhů.

Enrichment pásovců v Loro Parque

Představení papoušků, lachtanů, delfínů a kosatek

Cvičení těchto živočichů patří mezi největší taháky, na které Loro Parque láká své návštěvníky. Každé z těchto představení je koncipováno podobně. Nejdříve zvířata společně se svými chovateli ukazují úžasné kousky, které všechny vycházejí z jejich přirozeného chování, poté se na velkoplošných obrazovkách návštěvníci dozví problematiku života těchto zvířat v přírodě, míru jejich ohrožení, případně jak jim zoo pomáhá přímo v místě jejich výskytu. Diváci také zjistí něco o globálních problémech, jako je například plastový odpad ve světových oceánech.

Kosatka dravá při show v Loro Parque. Kredit: © Ondřej Němec, Zoo Magazín

Při tzv. Loro Show (představení papoušků) se můžete připravit na ohromující zážitek, kdy vám nad hlavami budou létat obří arové nebo menší loriové. Celé představení není příliš dlouhé a odcházíte z něj s dobrým pocitem, že zvířata dělají vše dobrovolně a bez jakéhokoliv nátlaku. Stejný pocit si můžete odnést i od představení delfínů či kosatek. Pro někoho, kdo nikdy neviděl tak gigantické zvíře, jako je kosatka, tak se může těšit na nezapomenutelný zážitek.

Show delfínů v Loro Parque. Kredit: © Ondřej Němec, Zoo Magazín

Kosatky v Loro Parque chované se narodily v zajetí, zoo jim tak dává příležitost žít v důstojných podmínkách a ukázat svou krásu a inteligenci. Delfíni se v z tenerifské zoo i rozmnožují.

Nevšední expozice

Expozice se zde poněkud liší od těch, co známe v zoologických zahradách střední Evropy. Zvířata, která od nás vidíme ve vytápěných pavilonech a teráriích se zde celoročně vyhřívají na slunci v prostoru venkovních výběhů – např. aligátoři, jejichž expozice je nedaleko vstupu do zoo.

Všechny výběhy jsou perfektně upravené se spoustou rostlin, upoutá také křišťálově čistá voda. Mezi nejzajímavější expozice patří obrovská voliéra plná papoušků: KATANDRA Treetops.

Loro Parque se pyšní kompletní kolekcí kakaduů – zde kakadu havraní.

Jediný pavilon, ve kterém uvidíme ryze chladnomilná zvířata, je Planet Penguin. Najdeme zde tučňáky patagonské, skalní nebo velmi neobvyklé papuchalky. V pavilonu je chladno a dokonce tam sněží!

V pavilonu tučňáků skutečně sněží.

Pro české návštěvníky je zajímavá i nově otevřená expozice hrošíků liberijských, ve které mohou pozdravit hrošici Adélku pocházející z naší plzeňské zoo. Na mapě zoo nenajdeme velké množství malých i větších voliér, které lemují všechny návštěvnické trasy.

Enrichment u hrošíků liberijských

Ochrana ve volné přírodě

Loro Parque se každoročně velmi angažuje zejména v ochraně papoušků. Ročně investuje více než  milion amerických dolarů na záchranu těch nejohroženějších druhů. Doposud daroval na jejich ochranu 17 milionů. I díky tomu se dva kriticky ohrožené druhy, konkrétně arara žlutouchý (Ognorhynchus icterotis) a ara kobaltový (Anodorhynchus leari) , přesunuly do kategorie „ohrožený“, čímž byly zachráněny před vyhynutím.

Ara kobaltový stál před vyhynutím, v roce 1983 jich na světě zbývalo 60. I díky Loro Parque jejich počet dnes převyšuje tisíc kusů. Kredit: Marcos Pereira, Wikimedia Commons – CC BY

Zoo také pracuje na reintrodukci těchto ptáků v místě jejich výskytu. I za tímto účelem založila v roce 1999 vlastní nadaci Loro Parque Fundación. Všechny moderní zoologické zahrady dávají nemalé částky na ochranu a pomoc živočichům ve volné přírodě a Loro Parque je toho důkazem. I zde tak jsou zvířata v zajetí v roli vyslanců, kteří napomáhají k přežití svých druhů ve volné přírodě.

Ondřej Němec

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago