Categories: Zoologické zahrady

Maruška a Slávek mají hrošátko

Published by
ZOO Magazín

Populární pár hrochů obojživelných v pražské zoo přivedl na svět své třetí mládě. Malý sameček se narodil 28. ledna a pražská zoo tak slaví další chovatelský úspěch. Pro Slávka s Maruškou je to jejich třetí odchovávané mládě, tentokrát poprvé v novém Pavilonu hrochů, otevřeném v roce 2013. V pátek 19. února byla Maruška s mládětem poprvé vypuštěna do expozice a po chvíli se k nim připojil otec. Od soboty tak mohou návštěvníci zoo vidět celou rodinu pohromadě.

Hrošátko | Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Maruška s mládětem první den po porodu | Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

„Šestnáctiletá samice Maruška porodila mládě během noci ve speciálním odstavném boxu s bazénem. Oddělení samice před porodem kopíruje situaci ve volné přírodě, kde samice před narozením mláděte opouští skupinu a mládě se rodí na mělčině podél břehu. Je kojeno pod vodou a matka prvních několik dní vodu vůbec neopouští, dokud mládě nezesílí. Během této doby si mládě velmi úzkostlivě hlídá, pomáhá mu držet se nad vodou a natáčí se tak, aby se mládě co nejsnáze dostalo ke strukům. Březost u hrochů trvá v porovnání s ostatními srovnatelně velkými zvířaty pouze 8 měsíců. Novorozené mládě váží zhruba 35-45 kg, ve stáří 2 týdnů, kdy se s ním samice připojuje zpět ke stádu, už váží dvakrát tolik,“ sdělila kurátorka Barbora Dobiášová.

V pražské zoo chovatelé spojili Marušku s mládětem a jeho otcem Slávkem po třech týdnech od porodu. Jako první šla do expozice Maruška, kterou následovalo zvědavé mládě. Malý sameček se ničeho nebál a po chvíli nadšeně následoval matku do velkého bazénu. Z přilehlého boxu už rodinu pozoroval i Slávek. Po chvíli Maruška s mládětem vylezli na břeh, ještě přes zábrany se se Slávkem pozdravili a vrátili se zpět do vody. Poté chovatelé vypustili samce, který chvíli rozpačitě postával na břehu a pozoroval rodinu. Jeho vstupu do vody bránila Maruška, která si svého potomka pečlivě hlídala a sledovala, jak se bude otec chovat. Slávek se do vody trochu bál, ale po nějaké době se osmělil a připojil se k rodině.

Legendární Slávek si prohlíží své 7. mládě. | Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Vzhledem k tomu, že spojení hroší rodiny proběhlo bez problémů, bude pavilon od soboty 20. února otevřen pro návštěvníky, kde uvidí jak roztomilé okaté hroší mládě, tak i jeho rodiče. Mládě je ale ještě velmi malé, proto zůstane hrochům otevřen i vchod do zázemí, kam mohou v případě potřeby odejít.

První hroch obojživelný se v Praze objevil v roce 1933 a byl to dnes již legendární hroch Petr z cirkusu Kludský. Další hroch se objevil až v roce 1944. Ten rok přijela z rozbombardovaného Berlína samice Zuzana. Od té doby je hroch neodmyslitelnou částí pražské zoo. Do dnešních dnů zde bylo odchováno 11 mláďat, včetně dvojčat Kibo a Kivu. V roce 2013 se přestěhovali do zbrusu nového pavilonu v horní části zoo.

První procházka v expozici | Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je velký sudokopytník vyskytující se téměř po celé Africe. Jedná se o nejnebezpečnější zvíře Afriky. Přes den se hroši válejí v bahně nebo plavou ve vodě. V noci vylézají a chodí se pást. V České republice jej můžeme vidět v pražské a ostravské zoo, která vede mezinárodní plemennou knihu. Známý je také hroch Davídek v Habrkovicích. V brzké době se také hroši vrátí do královédvorské zoo, kde obydlí jedno z jezírek v safari.

Zdroje: Jana Myslivečková, Zoo Praha

ZOO Magazín

Share
Published by
ZOO Magazín

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago