V průběhu května letošního roku zahynula na následky infekce polovina současné populace kriticky ohrožené sajgy tatarské. Stepi byly v některých místech pokryty tisíci mrtvých zvířecích těl. A dosud není jasné, proč k tomu došlo.
Těžko nalezneme podivnější druh antilopy, než je sajga. Nepříliš elegantní pískově zbarvené zvíře měří v kohoutku až 80 cm a váží přibližně 25-50 kg. Na první pohled ale pozorovatele zaujme hlavně bizarně utvářený čenich sajgy připomínající krátký chobot. Nozdry zvířete směřují dolů, velká nosní dutina umožňuje filtraci prachu v létě a ohřev mrazivého vzduchu v zimě. Tato unikátní adaptace umožňuje sajgám obývat náročné prostředí stepí s obrovskými rozdíly teplot v průběhu roku. Zimní srst proto narůstá zvířatům velmi hustá a poměrně dlouhá.
Rohy mají u těchto antilop pouze samci. Potrava sajg odpovídá adaptaci na podmínky suchých stepí – dokážou konzumovat množství bylinek, slanomilných rostlin i lišejníků. Jejich role v ekosystému je klíčová – spásáním rostlinného materiálu navracejí živiny do půdy a brání vzniku požárů, neboť odstraňují suchý listnatý opad, který může sloužit jako palivo. Chov sajg v zoologických zahradách se obvykle nedaří, neboť jsou velice náchylné k infekcím dýchacích cest a pokusy o jejich odchov nebývají úspěšné.
Sajga tatarská je jediným druhem antilopy, který v současnosti zasahuje i do Evropy. V minulosti bylo toto stepní zvíře rozšířené po většině Eurasie od Britských ostrovů až k Beringovu průlivu (tedy včetně území Česka), kosterní pozůstatky sajg byly nalezeny i na Aljašce a v západní Kanadě. V současnosti se areál jejich výskytu smrsknul na několik lokalit v Kazachstánu, Mongolsku, ruském Kalmycku, Ukrajině, Uzbekistánu a Číně. Kolem roku 1920 byly sajgy téměř vyhubeny, následoval početní vzrůst až ke dvěma milionům kusů a opětný propad početnosti v souvislosti s lovem motivovaným poptávkou tradiční čínské medicíny. Orientační cena jednoho rohu sajgy činí v současnosti 150 dolarů, což už pytlákům za námahu stojí.
Na základě sledování početnosti a cílené ochrany tohoto druhu se zdálo, že došlo k početní stabilizaci a naděje sajg na přežití se zvýšila. Tragédie v květnu roku 2015 však ukázala, že o budoucnosti živočišného druhu může rozhodnout okamžik – neznámá epidemie způsobila v rekordně krátké době úhyn 134 000 zvířat, což je polovina současné populace sajg. Mrtvá zvířata ležela v stepích po tisících a k neuvěřitelné početní ztrátě došlo v rozmezí necelého měsíce. Vymírání sajg nicméně ustalo podobně rychle, jako začalo.
Důvodem takto rychlého vymírání byla pravděpodobně blíže nespecifikovaná infekce. Postižená zvířata měla před smrtí značné dýchací potíže a velmi silný průjem. Richard Kock z veterinární kliniky v Hatfieldu, který na místě zasahoval, se nechal slyšet, že nemoc může mít stoprocentní úmrtnost – bez rozdílu vybíjí dospělce i mláďata. Ve stádech, v nichž se vyskytli nakažení jedinci, nepřežilo ve výsledku ani jedno zvíře.
Podle E. J. Milner-Gullanda, biologa Královské univerzity v Londýně a člena společnosti pro ochranu sajg, mohou být důvody úhynu mnohem složitější. A zde narážíme na problém environmentálního pozadí. Sajgy v současnosti žijí severněji než dříve. Mohou se živit odlišnými rostlinami. Klima je deštivější (což obvykle pouštním druhům nesvědčí), čerstvá tráva častěji způsobuje nadýmání. Podobné masové úhyny, byť v menším měřítku, byly známy i u jiných druhů býložravců. Důvod může být i etologický – velká stáda, kde přichází na svět naráz velké množství mláďat – což je i případ sajgy – jsou s ohledem na šíření chorob zranitelnější.
Přestože vědci shromažďovali nejen těla uhynulých zvířat, ale i vzorky kamenů, půdy, vody a rostlin, po nichž sajgy procházely a kterými se živily, stále nemají ve věci jasno. Jedna z teorií říká, že deštivé jaro následující po studené zimě mohlo umožnit nadměrné rozšíření bakterií. Jiná praví, že drobné změny v prostředí učinily bakteriální toxiny pro antilopy „jedovatější“. Mláďata hynula později než matky, smrtící látky proto nejspíše přecházely do mateřského mléka. Nelze vyloučit, že masové úhyny jsou pro sajgy z dosud neznámého důvodu typické, nejedná se tedy o žádnou apokalyptickou novinku. V roce 1988 uhynulo v přírodě kolem 400 000 sajg, příznaky byly podobné. Někdejší milionové populace statisícové ztráty dohnat dokázaly. V současnosti však může být nalezení příčiny nenadálých úmrtí klíčem k záchraně vzácného živočišného druhu, neboť počty sajg jsou nyní kriticky nízké. Doufejme proto, že se fenomén masového úhynu pouštních antilop objasní a naše děti nebudou znát sajgy pouze z obrázků.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…