Rakouští vědci na základě měření stresových ukazatelů sledovali, zda koně při výkonu vnímají skutečnost, nesou-li na hřbetě muže či ženu – samozřejmě za předpokladu, že jsou mužští i ženští jezdci v testu srovnatelní svou kvalitou a zkušenostmi. Výsledky odborný tým překvapily – vykázané hodnoty se nelišily. Z pohledu průměrného sportovního koně nezáleží, kdo jej řídí.
Jízda na koni byla dlouhá staletí doménou mužů. Kůň byl využíván při těžké práci v zemědělství a válečnictví, tedy činnostech, jichž se ženy účastnily spíše sporadicky. V poslední době se ale poměr mužů a žen vyskakujících do sedel významně změnil, podobně, jako se změnilo využití samotného koně. Z pozice důležitého pomocníka při dobývání brambor či kontinentů byl koník v době moderní deklasován na „pouhý“ zdroj zábavy a relaxace.
Osmdesát procent jezdců (rekreačních i sportovních) tvoří v současnosti ženy a do jezdeckých oddílů pro juniory se hrnou především děvčata. Jezdecké disciplíny, ať už na úrovni dětských her, dostihů či Olympiády, jsou navíc jedním z mála sportovních odvětví, kde proti sobě mohou soutěžit muži i ženy zároveň. Rakouské vědce proto zajímalo, zda jsou šance obou pohlaví již od začátku vyrovnané a úspěch skutečně závisí především na připravenosti jejich oře.
Vědecký pracovník by před provedením jakéhokoliv výzkumu neměl očekávat žádný konkrétní výsledek a vycházet jen a pouze z vyhodnocení získaných dat. Přesto je již předem jasné, že u žen obecně pozorujeme v rozličných sférách života poněkud jiný přístup než u mužů. Čekáme tedy rovněž, že by se mohla lišit reakce koně, kterého mužský či ženský jezdec řídí. Ženy bývají emotivnější, citlivější, v sedle lehčí a obecně disponují menší fyzickou silou.
Pro výzkum bylo vybráno osm koní a šestnáct jezdců, po osmi zástupcích obou pohlaví. Na pohlaví koně zřetel brán nebyl. Všichni koně i jezdci měli srovnatelnou výkonnost, neboť je předem jasné, že zkušenější a lepší jezdec by provedl téhož koně závodem podstatně lépe. Pokusní koně dvakrát absolvovali standardizovanou dráhu překážek (parkur).
Vědci měřili stresové parametry zvířat v průběhu celé trati s konkrétním jezdcem – jednalo se o míru hormonu kortizolu ve slinách a změny srdeční frekvence. Hormonální reakce i tep se měnily podle prováděné akce v průběhu „závodu“, což je pochopitelné, nebyly však nikterak ovlivněny osobou, která zrovna seděla v sedle. Výzkumný tým rovněž zajímalo, zda se lišilo působení jezdce na hřbet koně, neboť při dobře provedené jízdě dochází k neustálému přesunu váhy a změnám těžiště jezdce dle rytmu pohybu či provádění skoků. Speciální tlakový polštář umístěný pod sedlem však žádný rozdíl mezi jezdeckým stylem mužů a žen (vyjma nižší průměrné ženské váhy) nevykázal.
Závěr studie tedy zní – za předpokladu, že jsou jezdci z hlediska jezdeckých schopností srovnatelní, jsou koně zvířaty gendrově korektními a nikoho zřetelně nepreferují. V soutěžích by proto měli mít muži i ženy podobné šance dosáhnout vítězství. Musíme vzít ale v úvahu i faktory jiné, jimiž se vědecká práce nezabývá – jezdec (vyjma dostihových žokejů) obvykle koně též dlouhodobě trénuje a spolupracuje s ním několik let před účastí v konkrétním závodu. Mnohdy mu kůň rovněž patří a celý vztah mezi majitelem a jeho zvířetem se posouvá do roviny, kterou poměrně jednoduše modelovaný výzkum postihnout nedokáže. V jezdectví více než v jiných sportech platí, že výsledek odráží celkový letitý přístup a dlouhodobé partnerství.
Zdroj:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…