V ostravské zoo přišlo na svět mládě vzácného lemura mongoze. Společně s ním si dnes představíme také nejnovější přírůstek mezi pražskými lachtany, děčínskými zebu i dalšími zvířaty v českých zoologických zahradách.
Ostravská zoo se nedávno stala první zoologickou zahradou v rámci Česka i Slovenska, kde se narodilo mládě kriticky ohroženého druhu lemur mongoz. Potomek přišel na svět začátkem dubna a jeho matkou je samice, kterou zoo získala v říjnu minulého roku z Francie. Pohlaví malého lemura zatím není známo a v následujícím zhruba půl roku ani nebude. Všechna mláďata se rodí zbarvena jako samice, až od šestého měsíce se jim dle pohlaví změní maska. V Ostravě touží po samičce – těch je totiž v evropské populaci velký nedostatek.
Čerstvá novinka z Prahy potěší všechny milovníky vodního zvěrstva. Lachtan jihoafrický tu včera na svět přivedl mládě. Pohlaví se zatím neví, matkou přírůstku je samice Abeba a otcem lachtan Meloun. Shodou okolností tu dnes slaví své druhé narozeniny sameček Mamut, který je bráchou nového přírůstku – čeká na něj nejeden narozeninový dárek, ten bezesporu nejlepší však přišel o den dříve.
Kromě malého lachtana se v pražské zoo za poslední dny narodilo také mládě soba karelského. Přírůstek je holka, jejíž matkou je samice Finka. Věděli jste, že sob je jediný druh jelena, u kterého má parohy i samice? Jsou sice o něco slabší, ale i to se počítá!
Pokud se vypravíte na návštěvu do děčínské zoo, první expozicí, kterou tu spatříte, je výběh zebu zakrslého. Právě tomuto skotu se tu před několika dny narodil potomek. Jedná se o nejvzácnější a zároveň nejmenší plemeno domácího skotu na světě. Jeho typickým znakem je vyčnívající hrb na hřbetě, který obsahuje tukovou tkáň a slouží podobnému účelu jako ten velbloudí.
Letos je to poprvé, co se ve Dvoře Králové podařilo odchovat mláďata výra afrického. Tito ptáci obývají zdejší zoologickou zahradu od roku 2013 a najdete je v Ptačím světě. Potomci jsou dva a díky jejich uhrančivým očím je rozhodně nepřehlédnete.
Ve zdejší zoo spatříte také krásně zbarvená mláďata plazů. Narodili se tu dva potomci bojgy africké, smrtelně jedovatého hada. Ten je v zoologických zahradách chován vzácně a říká se mu taktéž boomslang – v afrikánštině tento název znamená „stromový had“.
A pokud vám mláďata ve Dvoře Králové stále ještě nestačila, radost budete mít i ze surikat – z podzemní nory tu nedávno začala vylézat čtyři roztomilá mláďata.
Před týdnem se v liberecké zoo narodilo mládě poníka, druh mini appaloosa. Toto zvíře patří mezi středně velké poníky a slovo appaloosa značí barevný charakter koní, kteří jsou kříženi speciálně pro barvu a skvrnitost srsti. Hnědý, šedý či bílý podklad dospělého jedince zdobí tmavé skvrny.
Dalším přírůstkem s kopýtky je v Liberci osel somálský. Samička se tu narodila matce Ele a sama dostala jméno Erin. Na její příchod tu čekali dlouhých 11 let – všechna předchozí mláďata osla somálského byli totiž kluci.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…