Novinky v zoo: lemur, zebu či lachtan

V ostravské zoo přišlo na svět mládě vzácného lemura mongoze. Společně s ním si dnes představíme také nejnovější přírůstek mezi pražskými lachtany, děčínskými zebu i dalšími zvířaty v českých zoologických zahradách.

Vzácné mládě lemura

Ostravská zoo se nedávno stala první zoologickou zahradou v rámci Česka i Slovenska, kde se narodilo mládě kriticky ohroženého druhu lemur mongoz. Potomek přišel na svět začátkem dubna a jeho matkou je samice, kterou zoo získala v říjnu minulého roku z Francie. Pohlaví malého lemura zatím není známo a v následujícím zhruba půl roku ani nebude. Všechna mláďata se rodí zbarvena jako samice, až od šestého měsíce se jim dle pohlaví změní maska. V Ostravě touží po samičce – těch je totiž v evropské populaci velký nedostatek.

Sourozenec pro Mamuta…

Čerstvá novinka z Prahy potěší všechny milovníky vodního zvěrstva. Lachtan jihoafrický tu včera na svět přivedl mládě. Pohlaví se zatím neví, matkou přírůstku je samice Abeba a otcem lachtan Meloun. Shodou okolností tu dnes slaví své druhé narozeniny sameček Mamut, který je bráchou nového přírůstku – čeká na něj nejeden narozeninový dárek, ten bezesporu nejlepší však přišel o den dříve.

lachtan jihoafrický

Nově narozené mládě doplnilo stádo pražských lachtanů. | Kredit: © Miroslav Bobek, Zoo Praha

…a sobí slečna

Kromě malého lachtana se v pražské zoo za poslední dny narodilo také mládě soba karelského. Přírůstek je holka, jejíž matkou je samice Finka. Věděli jste, že sob je jediný druh jelena, u kterého má parohy i samice? Jsou sice o něco slabší, ale i to se počítá!

sob karelský

Samičku soba karelského můžete spatřit ve výběhu. | Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Do Děčína za nejmenším skotem

Pokud se vypravíte na návštěvu do děčínské zoo, první expozicí, kterou tu spatříte, je výběh zebu zakrslého. Právě tomuto skotu se tu před několika dny narodil potomek. Jedná se o nejvzácnější a zároveň nejmenší plemeno domácího skotu na světě. Jeho typickým znakem je vyčnívající hrb na hřbetě, který obsahuje tukovou tkáň a slouží podobnému účelu jako ten velbloudí.

zebu zakrslý

Nejnovějším přírůstkem v děčínské zoo je mládě zebu zakrslého. | Kredit: © Zoo Děčín

Mláďata ze Dvora Králové

Letos je to poprvé, co se ve Dvoře Králové podařilo odchovat mláďata výra afrického. Tito ptáci obývají zdejší zoologickou zahradu od roku 2013 a najdete je v Ptačím světě. Potomci jsou dva a díky jejich uhrančivým očím je rozhodně nepřehlédnete.

mláďata výra afrického

Kuk! Mláďata výra afrického čekají na vaši návštěvu. | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

Ve zdejší zoo spatříte také krásně zbarvená mláďata plazů. Narodili se tu dva potomci bojgy africké, smrtelně jedovatého hada. Ten je v zoologických zahradách chován vzácně a říká se mu taktéž boomslang – v afrikánštině tento název znamená „stromový had“.

bojga africká

Bojgy mají v poměru k hlavě největší oči ze všech hadů. | Kredit: © Martin Smrček, Zoo Dvůr Králové

A pokud vám mláďata ve Dvoře Králové stále ještě nestačila, radost budete mít i ze surikat – z podzemní nory tu nedávno začala vylézat čtyři roztomilá mláďata.

mláďata surikat

Řekněte – nejsou roztomilí? | Kredit: © Miroslav Machek, Zoo Dvůr Králové

Kopýtka z Liberce

Před týdnem se v liberecké zoo narodilo mládě poníka, druh mini appaloosa. Toto zvíře patří mezi středně velké poníky a slovo appaloosa značí barevný charakter koní, kteří jsou kříženi speciálně pro barvu a skvrnitost srsti. Hnědý, šedý či bílý podklad dospělého jedince zdobí tmavé skvrny.

poník mini appaloosa

Matkou narozeného poníka je samice Jasmína. | Kredit: © Zoo Liberec, Facebook

Dalším přírůstkem s kopýtky je v Liberci osel somálský. Samička se tu narodila matce Ele a sama dostala jméno Erin. Na její příchod tu čekali dlouhých 11 let – všechna předchozí mláďata osla somálského byli totiž kluci.

osel somálský

Samička osla somálského. | Kredit: © Jitka Ambrožová, Zoo Liberec

(Zobrazeno celkem 328-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..