Novinky v zoo: orlí trojčata či mláďata geparda

Svědky výjimečné podívané se můžete stát v pražské zoo – orli východní tu na svém hnízdě odchovávají hned tři mláďata. Mezi další nové přírůstky v zoologických zahradách pak patří třeba dvojčata gepardů, která přišla na svět ve Dvoře Králové. A s nimi rozhodně nekončíme…

První orlí trojčata

lama alpaka

Pozornost malému samečkovi lamy alpaky rozhodně neschází. | Kredit:
© Zoo Ústí nad Labem, Facebook

Orla východního, jednoho z největších druhů orlů na světě, můžete v pražské zoo, ač s přestávkami, spatřit již pěknou řádku let. Vůbec poprvé však teď je možnost pozorovat na jejich hnízdě hned tři mláďata. U páru Matyáše a Matyldy tu spatříte měsíc stará trojčata. Nejedná se jen o historickou událost zoo pražské – vůbec poprvé je známo, že tito dravci v lidské péči odchovávají tři mláďata. Chovatelé je nejprve na hnízdě museli střídat, aby starší mláďata neutlačovala mladší, momentálně už je však můžete i s rodiči spatřit všechny pospolu. Matyáš s Matyldou patří k nejúspěšnějším párům tohoto druhu v Evropě – od roku 2007 se jim vylíhlo již 21 mláďat.

Rezavý mezi bílými

V Zoo Ústí nad Labem přišlo koncem dubna na svět mládě lamy alpaky. Mezi světlými dospěláky je zrzavý sameček k nepřehlédnutí. Spatřit ho můžete v horní části zoologické zahrady. Tuto zdomácnělou formu lamy chová ústecká zoo již od roku 1967.

Čtyři malé surikaty

Kromě mláděte lamy v ústecké zoo nově spatříte taktéž mláďata surikat. A to rovnou čtyři! Ačkoliv se narodila koncem března, až nyní jsou k vidění v jejich prosklené expozici v pavilonu šelem.

mláďata surikat zoo Ústí

Tohle zamotané zvířecí klubko se skládá z ústeckých surikat. | Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

Kočičí dvojčata 

Dva nově narození kocouři teď zdobí zvířecí řady královédvorské zoo. Na svět tu přišla dvojčata geparda, jejichž matkou je samice Darili. Momentálně mají pět týdnů. Návštěvníci je prozatím spatřit nemohou, mláďata pobývají v zázemí zoo.

gepardí mláďata zoo Dvůr Králové

Na tato roztomilá koťata si návštěvníci ještě chvíli počkají. | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

Pruhovaná antilopa 

Vraťme se ještě na chvíli do Prahy. Kromě malých orlů tu narazíte také na mládě antilopy bongo. Narodilo se na Den Země, tedy 22. dubna, a je to samička. Jedná se o vzácný druh lesní antilopy, kterou díky své nápadné pruhované kresbě v zoo rozhodně nepřehlédnete. Ve volné přírodě má však pro antilopy v lesním prostředí tato srst naopak výborné krycí zbarvení.

antilopa bongo zoo Praha

Mládě antilopy bongo se svou matkou. | Kredit: © Miroslav Bobek, Zoo Praha

Přírůstky v Brně

Nový druh opeřence potkáte v Zoo Brno. Domov tu našel pár čírek skořicových, které jsou v místní zoologické zahradě k vidění vůbec poprvé. Jedná se o drobnou plovavou kachničku, která zaujme tmavým tělem. Ve srovnání s kachnou divokou je až o polovinu menší.

čírka skořicová

Čírky skořicové patří mezi nové obyvatele brněnské zoo. | Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Co se to tiskne za roztomilého hlodavce ke své mamče? Přeci kapybara! Narodila se začátkem dubna v Brně, kde tak rozšířila zdejší skupinu těchto zvířat. Pokud by vás o kapybarách zajímalo něco víc, nevynechejte jeden z našich minulých článků.

kapybara zoo Brno

A samička, nebo sameček? To zatím zůstává tajemstvím. | Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Mrňavý ještěr

Na závěr se podívejme na jednoho prcka, který by se vám vešel na prst. Vylíhl se v Zooparku Zájezd a jedná se o gekona, konkrétně druh Eurydactylodes agricolae. V dospělosti tento plaz dosahuje maximální velikosti 15 cm.

gekon Eurydactylodes agricolae

Tenhle mrňousek obohatil populaci plazů v Zájezdu. | Kredit: © Zoopark Zájezd, Facebook

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..