Kapybara: přerostlé morče

Zvíře, o kterém je řeč v tomto článku, vám možná vzhledem trochu připomíná morče. Kapybara, stejně jako oblíbený domácí mazlíček, je také opravdu hlodavcem. Jen se poněkud liší ve velikosti… Tento druh se totiž pyšní titulem největšího žijícího hlodavce.

kapybara

Kapybara je největším hlodavcem na světě. | Kredit: Karoly Lorentey, Flickr – CC BY 2.0

Ve vodě jako doma

Kapybara (Hydrochoerus hydrochaeris) je zvíře s nápadně plochým čelem, jehož blízkým příbuzným je morče domácí a moko skalní. Tohoto hnědo-rezavého savce najdete téměř vždy blízko vody, která je takovým středobodem jeho života. Prvním důvodem je zdroj obživy – vodní rostliny, společně s trávou a kůrami stromů, patří mezi jeho hlavní potravu. Odtud je také odvozen název tohoto zvířete. Jméno kapybara má původ v indiánském nářečí a doslova znamená “pán tenkého listí” (v angličtině „master of the grasses“) nebo také “trávožrout”. A že je to docela strávník – kapybara je denně schopna spořádat i více než 3 kg této potravy.

Vodní prostředí jsou kapybary nuceny vyhledávat také z termoregulačních důvodů. Na souši se totiž jejich mohutné tělo může rychle přehřívat. Ve volné přírodě kapybara obývá pobřežní pásma řek v tropických a teplých oblastech Jižní Ameriky.

Vodní svět je pro ně i úkrytem v případě nebezpečí. Pokud jim hrozí, utíkají kapybary do řeky či jezera a ozývají se přitom ječivým alarmujícím hlasem. Jsou výbornými plavci i potápěči – pod vodou vydrží až 5 minut.

kapybara s mláďaty

Samice obvykle rodí 2–8 mláďat jednou či dvakrát do roka. | Kredit: Marie Hale, Flickr – CC BY 2.0

Velká jako bulteriér

Dospělí jedinci těchto savců dosahují hmotnosti až 80 kg, jejich tělo může měřit až 1,3 metrů a dosahovat výšky 55 cm. Těmito proporcemi se kapybara vyrovná velikosti středního psa. Zajímavostí je, že samice bývají zpravidla větší než samci.

kapybara s tyranem dobytčím

Tyran dobytčí je častým společníkem kapybar.
Kredit: Charlesjsharp, Wikimedia – CC BY-SA 4.0

Kapybara je tvor poměrně společenský. Obvykle ji najdeme ve skupině skládající se z 10–20 členů, vyskytují se však i skupiny mnohem početnější. Občas s nimi můžeme spatřit i věrného společníka – tyrana dobytčího (Machetornis rixosa), drobného pěvce, který tato zvířata často doprovází při pastvě. Chytá hmyz, který kapybary vyplaší, či z nich obírá klíšťata a jiné cizopasníky.

Mezi jejich nepřátele patří především anakondy, lišky nebo oceloti, ale také lidé. Na populaci tohoto zvířete se podepisuje lov pro kůži i maso, které je v Jižní Americe dokonce pokládáno za místní lahůdku. I navzdory této nepříjemnosti je však počet kapybar ve většině oblastí stále poměrně vysoký.

Zdroje: animaldiversity.org, arkive.org

(Zobrazeno celkem 4 895-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..