Zajímá vás, kdo čerstvě obohatil naše zoologické zahrady? Ať už jsou to přírůstky v podobě mláďat či nových příchozích, zvířata jsou to rozhodně zajímavá. A občas se jedná i o druhy velice unikátní!
V pražské zoo vzniká nová chovná skupina lemurů kata. Dorazily sem tři samičky, dvě z Paříže a jedna z Olomouce, které doplní nejmladšího samce. Ten jediný z původní pražské skupiny lemurů v zoo zůstává, ostatní jedinci putují do světa. Brzy se jejich skupina rozšíří i o další druh, a to lemury běločelé, které budou v Zoo Praha úplnou novinkou. Všichni se pak zabydlí v nové expozici – ta stávající totiž v současnosti prochází kompletní renovací. Obsahovat bude také nové parkosy, kmeny, na kterých mají návštěvníci možnost být s lemury v kontaktu. Ve venkovní expozici budou zvířata k vidění během jara příštího roku.
Z nového lemura se radují také v Ostravě, konkrétně ze samičky druhu lemura mongoz. Jedná se o kriticky ohrožený druh, samic je navíc v lidské péči chováno velice málo a její získání tak nebylo vůbec jednoduché. Příchozí samice je pro budoucí ostravský chov velkou nadějí. U lemurů probíhá říje v průběhu podzimu a zimy, hned po příjezdu tak byla dvanáctiletá samička spojena s jedním z ostravských samců. Jejich „seznamovák” prý proběhl velmi nadějně. Ošetřovatelé tak doufají, že následující chovná sezóna bude úspěšná.
V ostravské zoo se zabydluje ještě jeden nový druh, který je také velice jedinečný. Jedná se o damana pralesního, savce, který není chován v žádné jiné evropské zoologické zahradě. V těch světových se pak pravděpodobně vyskytuje pouze v Africe. Daman je blízkým příbuzným slonů, což může díky jeho malým rozměrům kdekoho překvapit. Jedná se o samotářské zvíře, které je aktivní převážně v noci. Zoo Ostrava získala hned dva páry, jeden mohou návštěvníci spatřit v Pavilonu evoluce, druhý zatím pobývá v chovatelském zázemí.
V plzeňské zoo popraskaly skořápky: narazit tu teď můžete na mláďata trnorepa ozdobného. Odchov tohoto agamovitého ještěra se zde povedl vůbec poprvé. Trnorep ozdobný je býložravec a v dospělosti dorůstá až do velikosti 30 cm. Z vajíček, nakladených v červenci, se vylíhlo 5 mláďat. Vidět je můžete v expozici inkubátorů a odchovu plazů.
Pokud zavítáte do Zoo Jihlava, spatříte čerstvý přírůstek u lvíčků zlatých. Tento primát patří mezi nejvzácnější druhy drápkatých opic, ohrožen je především ničením brazilských pralesů. Ve volné přírodě žijí lvíčci v současnosti na pouhých 2 % svého původního výskytu. V Jihlavě je hledejte v pavilonu Hacienda escondido, který leží ve střední části zoo.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…