Novinky v zoo: lemuři i vzácný daman

Zajímá vás, kdo čerstvě obohatil naše zoologické zahrady? Ať už jsou to přírůstky v podobě mláďat či nových příchozích, zvířata jsou to rozhodně zajímavá. A občas se jedná i o druhy velice unikátní!

lemur kata samičky Praha

Nově příchozí samičky lemura kata v pražské zoo. | Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Novinky u lemurů v Praze…

V pražské zoo vzniká nová chovná skupina lemurů kata. Dorazily sem tři samičky, dvě z Paříže a jedna z Olomouce, které doplní nejmladšího samce. Ten jediný z původní pražské skupiny lemurů v zoo zůstává, ostatní jedinci putují do světa. Brzy se jejich skupina rozšíří i o další druh, a to lemury běločelé, které budou v Zoo Praha úplnou novinkou. Všichni se pak zabydlí v nové expozici – ta stávající totiž v současnosti prochází kompletní renovací. Obsahovat bude také nové parkosy, kmeny, na kterých mají návštěvníci možnost být s lemury v kontaktu. Ve venkovní expozici budou zvířata k vidění během jara příštího roku.

…i v Ostravě

Z nového lemura se radují také v Ostravě, konkrétně ze samičky druhu lemura mongoz. Jedná se o kriticky ohrožený druh, samic je navíc v lidské péči chováno velice málo a její získání tak nebylo vůbec jednoduché. Příchozí samice je pro budoucí ostravský chov velkou nadějí. U lemurů probíhá říje v průběhu podzimu a zimy, hned po příjezdu tak byla dvanáctiletá samička spojena s jedním z ostravských samců. Jejich „seznamovák” prý proběhl velmi nadějně. Ošetřovatelé tak doufají, že následující chovná sezóna bude úspěšná.

lemur mongoz Ostrava

V evropské populaci druhu lemur mongoz se rozmnožuje jen několik samic. V letech 2006–2010 se dokonce nenarodilo žádné mládě. | Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Světový unikát 

V ostravské zoo se zabydluje ještě jeden nový druh, který je také velice jedinečný. Jedná se o damana pralesního, savce, který není chován v žádné jiné evropské zoologické zahradě. V těch světových se pak pravděpodobně vyskytuje pouze v Africe. Daman je blízkým příbuzným slonů, což může díky jeho malým rozměrům kdekoho překvapit. Jedná se o samotářské zvíře, které je aktivní převážně v noci. Zoo Ostrava získala hned dva páry, jeden mohou návštěvníci spatřit v Pavilonu evoluce, druhý zatím pobývá v chovatelském zázemí.

Chovatelský úspěch v Plzni 

V plzeňské zoo popraskaly skořápky: narazit tu teď můžete na mláďata trnorepa ozdobného. Odchov tohoto agamovitého ještěra se zde povedl vůbec poprvé. Trnorep ozdobný je býložravec a v dospělosti dorůstá až do velikosti 30 cm. Z vajíček, nakladených v červenci, se vylíhlo 5 mláďat. Vidět je můžete v expozici inkubátorů a odchovu plazů.

trnorep ozdobný Plzeň

V plzeňské zoo se poprvé povedlo odchovat trnorepa ozdobného. | Kredit: © ZOO Plzeň, Facebook

Mládě zlaté opičky

Pokud zavítáte do Zoo Jihlava, spatříte čerstvý přírůstek u lvíčků zlatých. Tento primát patří mezi nejvzácnější druhy drápkatých opic, ohrožen je především ničením brazilských pralesů. Ve volné přírodě žijí lvíčci v současnosti na pouhých 2 % svého původního výskytu. V Jihlavě je hledejte v pavilonu Hacienda escondido, který leží ve střední části zoo.

lvíček zlatý mládě Jihlava

Krásně zbarvenému primátovi se zlatou hřívou se narodilo další mládě. | Kredit: © ZOO Jihlava, Facebook

(Zobrazeno celkem 479-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..