Pojďme po týdnu zase na chvíli nahlédnout do českých zoologických zahrad. Co se kde urodilo nového? A která zoo si připisuje výjimečný chovatelský úspěch tentokrát?
Mimořádný chovatelský úspěch si na své konto odchovaných druhů připsala zoologická zahrada ve Zlíně. Podařilo se zde odchovat mládě ary hyacintového, ohroženého druhu, který je největším papouškem na světě. Potomkovi se prozatím daří skvěle. Mláďata jsou u těchto opeřenců v zoo viděna opravdu vzácně – v rámci českých zoologických zahrad se ho podařilo odchovat teprve podruhé, ve Zlíně se jedná o první odchov. V celé Evropě bychom ho našli v 62 zoo, za poslední rok se však narodil v pouhých třech z nich.
S výjimečnými odchovy ale nekončíme. 13. července se v Zoo Dvorec narodilo mládě tygra ussurijského. Nejvzácnějším na jeho odchovu je ovšem věk matky – samice Blacky již není zrovna nejmladší dámou, neboť je jí téměř 17 let. V zajetí se tygři obvykle dožívají maximálně 18ti let, březost v tomto věku je tedy u šelem naprosto výjimečná. Mládě je v pořádku a matka o něj náležitě pečuje. Držme jim palce do dalších dnů!
V plzeňské zoo se tento týden vylíhla tři mláďata kobry červené. Jak již název napovídá, tohoto hada můžete dobře charakterizovat podle jeho zbarvení, které bývá sytě červené až světle hnědé. V Plzni se jedná o první odchov. Napravo můžete spatřit unikátní fotografii přímo z líhnutí.
Že může výběh v zoo vypadat i krásně variabilně dosvědčuje následující fotografie, která je z Jihlavy. Jejím hlavním aktérem je mládě vzácných vodušek abok, které mezi vysokými spolubydlícími s kopýtky asi spolehlivě poznáte. Narodilo se v druhé polovině července a jedná se o samečka, který dostal jméno Bertík.
Antilopa voduška abok je v Červeném seznamu (IUCN) vedena jako ohrožený druh. Protože ve volné přírodě obývá mokřadní porosty, ohrožuje ji především vysoušení a přeměna bažin na pastviny či pole. Mimo to však čelí i pytlákům, kteří ji loví pro maso.
Dlouhonohé mládě s huňatým zlatohnědým kožíškem přišlo na svět v Brně. Tento týden se zde narodila lama vikuňa, sudokopytník z čeledi velbloudovitých. Věděli jste, že vikuňa poskytuje nejjemnější vlněné vlákno ze všech savců? Jejich vlákna jsou jemnější než kašmír, přitom ale velmi pevná.
Zvířecí populaci zoologické zahrady v Ústí nad Labem obohatil želví přírůstek. Na svět tu přišla želva zelenavá. Mládě se vyklubalo v písčitém příkopu pavilonu slonů a chovatele nečekaně, ale příjemně překvapilo. Želva zelenavá je druhou nejčastěji chovanou želvou u nás a obvykle se dožívá více než 50ti let, ve výjimečných případech však i dvakrát více.
Pokud se vydáte v časnějších hodinách do liberecké zoo, možná budete mít štěstí a spatříte tu nového obyvatele – mravenečníka. Jmenuje se Rio, a i přesto, že se zatím ještě zdržuje převážně v zázemí, svou snídani si chodí vychutnávat na čerstvý vzduch. Tak snad ho budeme brzy vídávat pravidelně!
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…