Novinky v zoo: mládě ary, tygra nebo kobry

Pojďme po týdnu zase na chvíli nahlédnout do českých zoologických zahrad. Co se kde urodilo nového? A která zoo si připisuje výjimečný chovatelský úspěch tentokrát? 

ara hyacintový mládě zoo Zlín

Ve zlínské zoo se narodilo mládě kobaltově modrého ary hyacintového. | Kredit: © Zoo Zlín

První odchovaný ara ve Zlíně

Mimořádný chovatelský úspěch si na své konto odchovaných druhů připsala zoologická zahrada ve Zlíně. Podařilo se zde odchovat mládě ary hyacintového, ohroženého druhu, který je největším papouškem na světě. Potomkovi se prozatím daří skvěle. Mláďata jsou u těchto opeřenců v zoo viděna opravdu vzácně – v rámci českých zoologických zahrad se ho podařilo odchovat teprve podruhé, ve Zlíně se jedná o první odchov. V celé Evropě bychom ho našli v 62 zoo, za poslední rok se však narodil v pouhých třech z nich.

Potomek „na stará kolena“

S výjimečnými odchovy ale nekončíme. 13. července se v Zoo Dvorec narodilo mládě tygra ussurijského. Nejvzácnějším na jeho odchovu je ovšem věk matky – samice Blacky již není zrovna nejmladší dámou, neboť je jí téměř 17 let. V zajetí se tygři obvykle dožívají maximálně 18ti let, březost v tomto věku je tedy u šelem naprosto výjimečná. Mládě je v pořádku a matka o něj náležitě pečuje. Držme jim palce do dalších dnů!

mládě tygra zoo Dvorec

Mládě tygra ussurijského je téměř neuvěřitelným úspěchem. | Kredit: © Zoo Dvorec

vejce kobry červené zoo Plzeň

Líhnutí kobry červené.
Kredit: © Zoo Plzeň, Facebook

Když se líhne kobra…

V plzeňské zoo se tento týden vylíhla tři mláďata kobry červené. Jak již název napovídá, tohoto hada můžete dobře charakterizovat podle jeho zbarvení, které bývá sytě červené až světle hnědé. V Plzni se jedná o první odchov. Napravo můžete spatřit unikátní fotografii přímo z líhnutí.

Mláďata s kopýtky

Že může výběh v zoo vypadat i krásně variabilně dosvědčuje následující fotografie, která je z Jihlavy. Jejím hlavním aktérem je mládě vzácných vodušek abok, které mezi vysokými spolubydlícími s kopýtky asi spolehlivě poznáte. Narodilo se v druhé polovině července a jedná se o samečka, který dostal jméno Bertík. 

Antilopa voduška abok je v Červeném seznamu (IUCN) vedena jako ohrožený druh. Protože ve volné přírodě obývá mokřadní porosty, ohrožuje ji především vysoušení a přeměna bažin na pastviny či pole. Mimo to však čelí i pytlákům, kteří ji loví pro maso. 

výběh vodušky abok

Kolik zvířecích druhů napočítáte? | Kredit: © Zoo Jihlava, Facebook

Dlouhonohé mládě s huňatým zlatohnědým kožíškem přišlo na svět v Brně. Tento týden se zde narodila lama vikuňa, sudokopytník z čeledi velbloudovitých. Věděli jste, že vikuňa poskytuje nejjemnější vlněné vlákno ze všech savců? Jejich vlákna jsou jemnější než kašmír, přitom ale velmi pevná.

lama vikuňa zoo Brno

Držme malé vikuně do života palce. | Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Želva mezi slony

Zvířecí populaci zoologické zahrady v Ústí nad Labem obohatil želví přírůstek. Na svět tu přišla želva zelenavá. Mládě se vyklubalo v písčitém příkopu pavilonu slonů a chovatele nečekaně, ale příjemně překvapilo. Želva zelenavá je druhou nejčastěji chovanou želvou u nás a obvykle se dožívá více než 50ti let, ve výjimečných případech však i dvakrát více.

želva zelenavá mládě zoo Ústí

Drobné želví mládě narozené v Ústí nad Labem. Kolik tipujete, že se tahle kráska dožije let?
Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

Liberecký přistěhovalec

Pokud se vydáte v časnějších hodinách do liberecké zoo, možná budete mít štěstí a spatříte tu nového obyvatele – mravenečníka. Jmenuje se Rio, a i přesto, že se zatím ještě zdržuje převážně v zázemí, svou snídani si chodí vychutnávat na čerstvý vzduch. Tak snad ho budeme brzy vídávat pravidelně!

mravenečník zoo Liberec

Nový přírůstek v liberecké zoo. | Kredit: © Michal Krejčí, Zoo Liberec

(Zobrazeno celkem 532-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..