Zoo bývají cílem rodinných výletů spíše v letních měsících. I na podzim si však můžete užít příjemný den a navštívit expozice exotických zvířat, stále se rodí i spousta mláďat. Zoologické zahrady někdy zkracují návštěvní dobu, na druhé straně ale bývá vstup levnější a pro návštěvníky jsou k dispozici naučné a zábavní programy.
Všichni jistě známe přeplněné zoologické zahrady v letních měsících. Nejdříve si pěkně vystát frontu u pokladny, potom se mačkat u výběhu tygrů a ti nejvytrvalejší se dostanou i ke slonům. Máte-li štěstí, najde se volná lavička u papoušků, s těmi si aspoň můžete svorně zanadávat. Zato na podzim můžete v zoo strávit libovolně dlouhou dobu u jakéhokoliv výběhu, v klidu obdivovat okolní exotickou floru a faunu a vychutnat si atmosféru dalekých kontinentů v pavilonech.
Ne všichni obyvatelé zoo už jsou v zimovištích, naopak poslední sluneční paprsky vytahují zvířata ven. Stejně jako my chtějí ještě načerpat poslední energii ze sluníčka, než přijde období zimy a mrazů. Mnohdy i velké šelmy jsou venku ve svém výběhu a doslova se vystavují všem návštěvníkům na obdiv.
Některé zoo nabízejí pro mimosezonní návštěvu zlevněné vstupné. Je to odpověď na zkrácenou otevírací dobu, která se přizpůsobuje dřívějšímu soumraku. Před návštěvou je proto dobré si otevírací dobu zkontrolovat. Pokud nechcete řešit občerstvení, připravte si s sebou svačinku. Co třeba obložený sendvič, který tematicky vykrojíte do tvaru některého zvířátka? Hodit se může i motivace pro děti. Když budou hodné, dostanou sladkou odměnu – třeba kvalitní mléčnou čokoládu Safari od čokoládovny Carla se zvířaty z africké přírody na obalu. Příjemně dokreslí tematickou atmosféru a dodá energii, když zaleze sluníčko.
A kam konkrétně vyrazit? Příležitostí je spousta, začněme jako obvykle od nových chlupatých a šupinatých přírůstků.
Nového člena rodiny primátů najdete v Hluboké nad Vltavou. V místní zoologické zahradě se narodil další přírůstek tamarínů vousatých. Mládě se příhodně jmenuje Vousík a spatřit ho i s jeho rodinou můžete v pavilonu Matamata.
Z jihočeské zoologické zahrady přinášíme ještě jednu novinku. Pokud se vám stýskalo po rysech ostrovidech, máme pro vás dobrou zprávu. Dox a Meggie, kteří byli kvůli rekonstrukci výběhu na nějaký čas přesunuti mimo zoo, jsou už zase k vidění. V jejich novém výběhu jim to ale sluší ještě více, než v tom starém!
Máte rádi hady? Tak šup do plzeňské zoo. V expozici Království jedu se plazí nový druh, kterým je zmije řetízková. Jedná se o jednoho z nejnebezpečnějších hadů světa – její jed má opravdu silný účinek. Tento plaz se řadí do tzv. „velké indické čtyřky“, která zahrnuje nejjedovatější hady Indie. Kromě něj sem spadá ještě kobra indická, bungar modravý a zmije paví.
Pokud vás plazi zajímají trochu více, navštivte v sobotu 22. října zoo v Ostravě. Koná se zde akce s názvem Den pro plazy, v rámci které budou probíhat nejrůznější programy pro děti i dospělé. Zúčastnit se můžete třeba speciálního komentovaného krmení u varanů modrých nebo přednášky o zajímavostech ze světa plazů. K vidění bude například i kostra užovky nebo želví krunýř.
V zoo Tábor se zvířecí populace rozrostla o nového sudokopytníka. Spatřit tu můžete novou lamu krotkou, samičku se jménem Navara. Lama krotká je domestikovaným druhem, pravděpodobně zdomácnělou formou lamy guanako. Ve volné přírodě bychom ji hledali v oblasti Altiplána v Bolívii či Peru.
Věděli jste, že zebra Chapmanova má na rozdíl od některých stepních zeber mezi černými pruhy ještě tmavohnědé pásy? Přesvědčit se můžete v Brně, kde navíc spatříte nového potomka tohoto druhu. Mládě zebry se tu narodilo samici File. Koukněte na video, jak se mají oba čile k světu!
Tapíři čabrakoví v zoo Zlín budou mít 23. října neděli plnou překvapení. Proběhnou tu hned dvě oslavy. Samička Nadiru v říjnu slaví své 5. narozeniny – jako dárek dostane dort z jejích největších pochutin. I samce Baru ale čeká překvapení. Jaké a proč? To se dozvíte až na místě.
Pokud byste se rádi zúčastnili nějaké halloweenské akce, i zoologické zahrady nabízejí ty své. Krátký přehled přiblíží, kam a kdy se můžete vydat.
Do Zoo Jihlava se po letní pauze vrací klubové večery. Besedy s cestovateli a přírodovědci se konají
každý první čtvrtek o jarních a podzimních měsících. Vstupné je symbolických 40 Kč, za které obdrží
každý posluchač i drobný dárek.
Každou první středu v měsíci se koná přednáška i v zoo Ostrava. Navíc si pro své návštěvníky ostravská
zoologická zahrada připravila soutěž ve sběru podzimních plodů. Sbírat se mohou šípky, jeřabiny a
žaludy. Vše poté poslouží jako potrava pro zvířecí obyvatele zoo. Nejpilnější sběrači budou
samozřejmě po zásluze odměněni.
Pro fanoušky lidoopů otevírá zoo Praha brány 29. října u příležitosti oslav mezinárodního dne gibonů. Hned o den později připomíná zoo vyhynulé druhy i ty, kterým vyhynutí aktuálně hrozí, a stejně tak projekty na jejich ochranu.
Pokud se vám v zoo líbilo a rádi byste péči o zvířata podpořili, můžete si svého oblíbence adoptovat.
Stačí si vybrat konkrétní zvíře, kterému chcete udělat radost. Vyplňte jednoduchý formulář, obvykle
dostupný na webových stránkách zoologické zahrady, a vyberte výši finančního daru, jež jste ochotni
poskytnout. Odměnou vám bude nejen radost zvířete a příjemný pocit z dobrého skutku. Vaše jméno
bude zveřejněno u výběhu adoptovaného zvířete, nebo na webových stránkách zoologické zahrady.
Pravidlem také bývá i každoroční sváteční den sponzorů, který si pro vás zoo jako poděkování připraví.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…