Novinky v zoo: Podzimní přírůstky a akce

Zoo bývají cílem rodinných výletů spíše v letních měsících. I na podzim si však můžete užít příjemný den a navštívit expozice exotických zvířat, stále se rodí i spousta mláďat. Zoologické zahrady někdy zkracují návštěvní dobu, na druhé straně ale bývá vstup levnější a pro návštěvníky jsou k dispozici naučné a zábavní programy.

Příroda hraje na podzim všemi barvami. | Kredit: © ZOO Ostrava

Příroda hraje na podzim všemi barvami. | Kredit: © ZOO Ostrava

Všichni jistě známe přeplněné zoologické zahrady v letních měsících. Nejdříve si pěkně vystát frontu u pokladny, potom se mačkat u výběhu tygrů a ti nejvytrvalejší se dostanou i ke slonům. Máte-li štěstí, najde se volná lavička u papoušků, s těmi si aspoň můžete svorně zanadávat. Zato na podzim můžete v zoo strávit libovolně dlouhou dobu u jakéhokoliv výběhu, v klidu obdivovat okolní exotickou floru a faunu a vychutnat si atmosféru dalekých kontinentů v pavilonech.

podzim v zoo

Některá zvířata vylézají ze svých pelíšků rádi i na podzim.
Kredit: © ZOO Děčín, Facebook

Ne všichni obyvatelé zoo už jsou v zimovištích, naopak poslední sluneční paprsky vytahují zvířata ven. Stejně jako my chtějí ještě načerpat poslední energii ze sluníčka, než přijde období zimy a mrazů. Mnohdy i velké šelmy jsou venku ve svém výběhu a doslova se vystavují všem návštěvníkům na obdiv.

Celý den v zoo není problém

Některé zoo nabízejí pro mimosezonní návštěvu zlevněné vstupné. Je to odpověď na zkrácenou otevírací dobu, která se přizpůsobuje dřívějšímu soumraku. Před návštěvou je proto dobré si otevírací dobu zkontrolovat. Pokud nechcete řešit občerstvení, připravte si s sebou svačinku. Co třeba obložený sendvič, který tematicky vykrojíte do tvaru některého zvířátka? Hodit se může i motivace pro děti. Když budou hodné, dostanou sladkou odměnu – třeba kvalitní mléčnou čokoládu Safari od čokoládovny Carla se zvířaty z africké přírody na obalu. Příjemně dokreslí tematickou atmosféru a dodá energii, když zaleze sluníčko.

A kam konkrétně vyrazit? Příležitostí je spousta, začněme jako obvykle od nových chlupatých a šupinatých přírůstků.

Mládě u „kníratých“ opiček v Hluboké

Nového člena rodiny primátů najdete v Hluboké nad Vltavou. V místní zoologické zahradě se narodil další přírůstek tamarínů vousatých. Mládě se příhodně jmenuje Vousík a spatřit ho i s jeho rodinou můžete v pavilonu Matamata.

Z jihočeské zoologické zahrady přinášíme ještě jednu novinku. Pokud se vám stýskalo po rysech ostrovidech, máme pro vás dobrou zprávu. Dox a Meggie, kteří byli kvůli rekonstrukci výběhu na nějaký čas přesunuti mimo zoo, jsou už zase k vidění. V jejich novém výběhu jim to ale sluší ještě více, než v tom starém!

rys ostrovid Dox

Věříme, že se rysům v novém výběhu bude dařit. | Kredit: © ZOO Hluboká nad Vltavou, Facebook

Plazí radosti

Máte rádi hady? Tak šup do plzeňské zoo. V expozici Království jedu se plazí nový druh, kterým je zmije řetízková. Jedná se o jednoho z nejnebezpečnějších hadů světa – její jed má opravdu silný účinek. Tento plaz se řadí do tzv. „velké indické čtyřky“, která zahrnuje nejjedovatější hady Indie. Kromě něj sem spadá ještě kobra indická, bungar modravý a zmije paví.

zmije řetízková

Zmije řetízková patří mezi nejjedovatější hady světa. | © Kredit: ZOO Plzeň, Facebook

Pokud vás plazi zajímají trochu více, navštivte v sobotu 22. října zoo v Ostravě. Koná se zde akce s názvem Den pro plazy, v rámci které budou probíhat nejrůznější programy pro děti i dospělé. Zúčastnit se můžete třeba speciálního komentovaného krmení u varanů modrých nebo přednášky o zajímavostech ze světa plazů. K vidění bude například i kostra užovky nebo želví krunýř.

Lamí slečna v Táboře

V zoo Tábor se zvířecí populace rozrostla o nového sudokopytníka. Spatřit tu můžete novou lamu krotkou, samičku se jménem Navara. Lama krotká je domestikovaným druhem, pravděpodobně zdomácnělou formou lamy guanako. Ve volné přírodě bychom ji hledali v oblasti Altiplána v Bolívii či Peru.

lama krotká Navara

Nová lama krotká zdobí výběh táborské zoo. | Kredit: © ZOO Tábor, Facebook

Pruhované nadělení

Věděli jste, že zebra Chapmanova má na rozdíl od některých stepních zeber mezi černými pruhy ještě tmavohnědé pásy? Přesvědčit se můžete v Brně, kde navíc spatříte nového potomka tohoto druhu. Mládě zebry se tu narodilo samici File. Koukněte na video, jak se mají oba čile k světu!

Oslavy u tapírů

Tapíři čabrakoví v zoo Zlín budou mít 23. října neděli plnou překvapení. Proběhnou tu hned dvě oslavy. Samička Nadiru v říjnu slaví své 5. narozeniny – jako dárek dostane dort z jejích největších pochutin. I samce Baru ale čeká překvapení. Jaké a proč? To se dozvíte až na místě.

tapíři čabrakoví ve Zlíne

Jaké překvapení asi dostane samec Baru? | Kredit: © ZOO a zámek Zlín – Lešná, Facebook

Na Halloween do českých zoo

Pokud byste se rádi zúčastnili nějaké halloweenské akce, i zoologické zahrady nabízejí ty své. Krátký přehled přiblíží, kam a kdy se můžete vydat. 

  • Večery 26. a 27. října můžete věnovat návštěvě liberecké zoo. Vyrazit sem můžete na akci Strašidelná zoo a s lampiony se zúčastnit strašidelného průvodu či jízdy vláčkem. Výběhy některých zvířat navíc budou ve tmě osvětleny.
  • Tradiční akci se strašidly chystá i zoo Hodonín. Je zde připraven bohatý doprovodný program, který můžete 26. října navštívit. Chcete ochutnat třeba dýňové speciality?
  • Halloween v zoo můžete zažít také ve Zlíně. V sobotu 29. října můžete přijít na strašidelnou procházku areálem, který bude netradičně vyzdoben. Chybět nebudou čarodějnice, duchové, netopýři i další motivy. Lampiony s sebou!
  • Poslední říjnovou sobotu můžete halloweenskou akci navštívit i na Svatém kopečku. Zoo v Olomouci chystá Večer duchů, jehož součástí bude mimo jiné i křest strašilek – výběru jmen se budou moci zúčastnit sami návštěvníci.
dýně

Kam na Halloween? Do zoo! | Kredit: © ZOO Děčín

  • Čtvrtého listopadu se můžete bát v zooparku ve Vyškově. Program s názvem Hororky přinese noční baladicko-strašidelnou procházku. Pozor, na akci je nutné se předem rezervovat.
  • Zoo v Děčíně připravuje na 5. listopadu pro své návštěvníky program s názvem Strašidelná zoo – den plný dýní, strašidel a lampionů pro celou rodinu. Těšit se navíc můžete na soutěžní stanoviště ve stylu českých strašidelných pohádek.
  • Máte rádi Harryho Pottera? Pak by se vám mohl líbit program, který nabízí zahrada v Ústí nad Labem. Ten je totiž tématem letošní strašidelné akce. V sobotu 5. listopadu sem tak neváhejte zavítat v hábitech a s hůlkami. Budete si moci vyzkoušet čarodějnické úkoly či ochutnat kouzelnické dobroty.
  • Ve stejný den můžete halloweenskou atmosféru zažít i v zoo Hluboká nad Vltavou. Prodloužená otevírací doba nabízí lampionový průvod či kreativní a výtvarné koutky. Nezapomeňte na kostým!
  • A v zoo ve Dvoře Králové se můžete podobného programu zúčastnit hned celý týden. Tradičně se chystá Týden duchů, který začíná v sobotu 22. října a potrvá až do neděle 30. října. A dýně nebudou jen na okrasu. Vedle toho, že si z nich budou moct návštěvníci vyřezat strašidelné lucerny, které vyzdobí areál zoo, si na nich také zdejší obyvatelé pochutnají.

Akce a přednášky pro návštěvníky

dřevořezby Zoo Plzeň

V plzeňské zoo potkáte i takovéhle stromové dřevořezby. Kredit: Zoo Plzeň, Facebook

Do Zoo Jihlava se po letní pauze vrací klubové večery. Besedy s cestovateli a přírodovědci se konají
každý první čtvrtek o jarních a podzimních měsících. Vstupné je symbolických 40 Kč, za které obdrží
každý posluchač i drobný dárek.

Každou první středu v měsíci se koná přednáška i v zoo Ostrava. Navíc si pro své návštěvníky ostravská
zoologická zahrada připravila soutěž ve sběru podzimních plodů. Sbírat se mohou šípky, jeřabiny a
žaludy. Vše poté poslouží jako potrava pro zvířecí obyvatele zoo. Nejpilnější sběrači budou
samozřejmě po zásluze odměněni.

Pro fanoušky lidoopů otevírá zoo Praha brány 29. října u příležitosti oslav mezinárodního dne gibonů. Hned o den později připomíná zoo vyhynulé druhy i ty, kterým vyhynutí aktuálně hrozí, a stejně tak projekty na jejich ochranu.

Adoptujte si oblíbené zvíře

Pokud se vám v zoo líbilo a rádi byste péči o zvířata podpořili, můžete si svého oblíbence adoptovat.
Stačí si vybrat konkrétní zvíře, kterému chcete udělat radost. Vyplňte jednoduchý formulář, obvykle
dostupný na webových stránkách zoologické zahrady, a vyberte výši finančního daru, jež jste ochotni
poskytnout. Odměnou vám bude nejen radost zvířete a příjemný pocit z dobrého skutku. Vaše jméno
bude zveřejněno u výběhu adoptovaného zvířete, nebo na webových stránkách zoologické zahrady.
Pravidlem také bývá i každoroční sváteční den sponzorů, který si pro vás zoo jako poděkování připraví.

(Zobrazeno celkem 622-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..