Novinky

Novinky v zoo: sedm vydřích mláďat

Published by
Kateřina Hlavatá

Co je nového v zoologických zahradách po Česku? Pokud jste zvědaví, je tu pro vás další přehled. Slíbit vám můžeme několik rozhodně zajímavých přírůstků.

Jedno ze sedmi narozených mláďat vydry hladkosrsté. Roztomilost mu tedy nechybí.
Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Sedm vzácných

Jedinečná mláďata přišla na svět v Zoo Praha. Vydra hladkosrstá tu přivedla na svět 7 potomků. Pražská zoologická zahrada je první v kontinentální Evropě, kde se podařilo tyto vydry rozmnožit. Přírůstky už občas opouští svou noru, máte tak šanci je v pavilonu Indonéské džungle zahlédnout.

Nový obyvatel brněnské zoo – pásovec kulovitý. | Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Obrněnec z Brna

Pásovec kulovitý se stal novým živočichem brněnské zoo. Tento savec má jako jediný na světě tělo kryté pevným krunýřem, který slouží jako ochrana před predátory. Má velice dobře vyvinutý čich, jeho zrak je však o poznání horší – občas může do něčeho, co mu stojí v cestě, i narazit. Pár těchto krasavců můžete nově obdivovat v pavilonu Exotária.  

Vejce sem, vejce tam

Ačkoliv Velikonoce ještě na dveře neklepou, vajíčka jsou v poslední době poměrně hojným tématem. Alespoň v zoologických zahradách. V té ostravské se nedávno vyklubalo mládě zoborožce kaferského. Pokud se bude vše vyvíjet v pořádku, stane se mládě již desátým odchovaným potomkem tohoto afrického ptáka v Ostravě.

K inkubaci vajec zde slouží umělá líheň, a to z toho důvodu, aby nedošlo k jejich poškození. Po vylíhnutí již výchova probíhá přirozenou cestou. Zajímá vás, jak vypadá pravidelná kontrola a vážení malého opeřence?

V Zoo Ostrava se kromě zoborožce vylíhla též mláďata scinka ohnivého. Tento druh ještěra se v místní zoo úspěšně rozmnožuje od roku 2015, dohromady jich zde přišlo na svět už sedm. Potomci scinka, podobně jako u jiných druhů plazů, jsou již od brzkého věku zcela samostatní a nezávislí na péči rodičů. Momentálně jsou umístěni v chovatelském zázemí zoo.

Scink ohnivý je ještěr s nápadným zbarvením. | Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Můžeme se těšit na mláďata orlosupů?
Kredit: © Zoo Liberec, Facebook

A u vajíček ještě chvíli zůstaneme. V Liberci sedí na vejcích hned dva páry vzácného orlosupa bradatého. Místní zoologická zahrada měla doposud jediný chovný pár tohoto druhu, Boženu s Pištou, před několika dny však překvapil i pár mladších orlosupů, když snesl své první vejce. Jedná se o unikátní případ, neboť k páření došlo již v pěti letech života – tento dravec běžně hnízdí až ve věku deseti let.

Samice mladšího páru je právě z odchovu Boženy a Pišty. Samec pochází z Rakouska. Na sneseném vejci se mladí rodiče pravidelně střídají, zda je však vajíčko oplozené či nikoli, poznají ošetřovatelé až za dva týdny. Doufáme tak, že budeme moci brzy ohlásit šťastnou zprávu.

Konečně holka!

Malá samička drila černolícího obohatila zvířecí populaci ve Dvoře Králové. V minulém roce se zde narodili tři samečci tohoto druhu, chovatelé proto mají radost, že tentokrát se jedná o slečnu. Samička se stala prvním přírůstkem královédvorské zoo v tomto roce.

Ve Dvoře Králové mají další mládě drila. | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

Kateřina Hlavatá

View Comments

  • Je vidět, že už se blíží jaro,rodí se mláďata a jsou kouzelná.

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago