Novinky v zoo: sedm vydřích mláďat

Co je nového v zoologických zahradách po Česku? Pokud jste zvědaví, je tu pro vás další přehled. Slíbit vám můžeme několik rozhodně zajímavých přírůstků.

vydra hladkosrstá

Jedno ze sedmi narozených mláďat vydry hladkosrsté. Roztomilost mu tedy nechybí.
Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Sedm vzácných

Jedinečná mláďata přišla na svět v Zoo Praha. Vydra hladkosrstá tu přivedla na svět 7 potomků. Pražská zoologická zahrada je první v kontinentální Evropě, kde se podařilo tyto vydry rozmnožit. Přírůstky už občas opouští svou noru, máte tak šanci je v pavilonu Indonéské džungle zahlédnout.

pásovec kulovitý

Nový obyvatel brněnské zoo – pásovec kulovitý. | Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Obrněnec z Brna

Pásovec kulovitý se stal novým živočichem brněnské zoo. Tento savec má jako jediný na světě tělo kryté pevným krunýřem, který slouží jako ochrana před predátory. Má velice dobře vyvinutý čich, jeho zrak je však o poznání horší – občas může do něčeho, co mu stojí v cestě, i narazit. Pár těchto krasavců můžete nově obdivovat v pavilonu Exotária.  

Vejce sem, vejce tam

Ačkoliv Velikonoce ještě na dveře neklepou, vajíčka jsou v poslední době poměrně hojným tématem. Alespoň v zoologických zahradách. V té ostravské se nedávno vyklubalo mládě zoborožce kaferského. Pokud se bude vše vyvíjet v pořádku, stane se mládě již desátým odchovaným potomkem tohoto afrického ptáka v Ostravě.

K inkubaci vajec zde slouží umělá líheň, a to z toho důvodu, aby nedošlo k jejich poškození. Po vylíhnutí již výchova probíhá přirozenou cestou. Zajímá vás, jak vypadá pravidelná kontrola a vážení malého opeřence?

V Zoo Ostrava se kromě zoborožce vylíhla též mláďata scinka ohnivého. Tento druh ještěra se v místní zoo úspěšně rozmnožuje od roku 2015, dohromady jich zde přišlo na svět už sedm. Potomci scinka, podobně jako u jiných druhů plazů, jsou již od brzkého věku zcela samostatní a nezávislí na péči rodičů. Momentálně jsou umístěni v chovatelském zázemí zoo.

scink ohnivý

Scink ohnivý je ještěr s nápadným zbarvením. | Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

orlosup bradatý

Můžeme se těšit na mláďata orlosupů?
Kredit: © Zoo Liberec, Facebook

A u vajíček ještě chvíli zůstaneme. V Liberci sedí na vejcích hned dva páry vzácného orlosupa bradatého. Místní zoologická zahrada měla doposud jediný chovný pár tohoto druhu, Boženu s Pištou, před několika dny však překvapil i pár mladších orlosupů, když snesl své první vejce. Jedná se o unikátní případ, neboť k páření došlo již v pěti letech života – tento dravec běžně hnízdí až ve věku deseti let.

Samice mladšího páru je právě z odchovu Boženy a Pišty. Samec pochází z Rakouska. Na sneseném vejci se mladí rodiče pravidelně střídají, zda je však vajíčko oplozené či nikoli, poznají ošetřovatelé až za dva týdny. Doufáme tak, že budeme moci brzy ohlásit šťastnou zprávu.

Konečně holka!

Malá samička drila černolícího obohatila zvířecí populaci ve Dvoře Králové. V minulém roce se zde narodili tři samečci tohoto druhu, chovatelé proto mají radost, že tentokrát se jedná o slečnu. Samička se stala prvním přírůstkem královédvorské zoo v tomto roce.

dril černolící

Ve Dvoře Králové mají další mládě drila. | Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

(Zobrazeno celkem 447-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Novinky v zoo: sedm vydřích mláďat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..