V dnešním článku se podíváme nejen na nové zvířecí přistěhovalce v našich zoologických zahradách, ale i na narozená mláďata. A že je na co se těšit – čeká nás pár opravdu vzácných událostí.
Chovatelský úspěch slaví zoologická zahrada ve Dvoře Králové. Po šesti letech se tu podařilo přirozenou cestou odchovat mládě marabu afrického, jednoho z největších brodivých ptáků světa. Chov těchto zvířat není vůbec jednoduchým, samci bývají v lidské péči často agresivní a napadají své partnerky. Zdejší pár se podařilo spojit až po třech letech snažení. Dvorská zoo teď patří mezi pouhé dvě zoologické zahrady v Evropě, která tohoto zdaru za poslední rok dosáhla.
Za světový unikát můžeme označit odchov, ke kterému došlo v krokodýlí zoo v Protivíně. Nejohroženější druh krokodýla na světě – gaviál indický – tu snesl vejce, ze kterých se na začátku května vylíhlo 14 zdravých mláďat. Mimo tropické země se jedná o jediné místo na světě, kde se odchov tohoto druhu podařil. Podívejte se na jedinečné video z jejich líhnutí!
Stádo vzácných vodušek abok, ohroženého druhu antilopy, se zabydluje ve výběhu ostravské zoo. Skládá se z osmi zvířat, jednoho samce a sedmi samic, a spatříte ho v africké části safari. Vodušky jsou v místní zoologické zahradě již od minulého roku, protože se však jedná o velmi plachá zvířata, pobývaly doposud pouze v zázemí. Ve výběhu jim dělají společnost antilopy losí, brzy se k nim přidají také žirafy.
Nového kopytníka spatříte v Ostravě také ve stádě jelenů milu. Flekatý sameček čeká na vaši návštěvu!
Nově sestavený pár hlodavců můžete spatřit v jihlavské zoo. Samec křečka velkého jménem Panýsek byl doplněn o ženskou společnost – samička Míný za ním přicestovala z Nizozemska. Tento vzácný druh křečka obývá v Jihlavě noční expozici, kterou najdete v pavilonu Africká savana.
Novým zvířecím druhem se může chlubit Zoo Hluboká nad Vltavou. Mezi zdejší obyvatele se přidal holub wonga, který vyniká krásným zbarvením. Tento poněkud kulaťoučký druh ptáka žije ve volné přírodě ve východní Austrálii a může vážit až půl kila. Nový přírůstek je samička, ke které zoo do budoucna plánuje pořídit vhodného partnera.
A kromě informace o novém opeřenci přinášíme ze zdejší zoologické zahrady ještě jednu čerstvou zprávu – na svět tu přišel potomek muflona. Rezavohnědé mládě můžete spatřit společně s ostatními členy stáda v jejich výběhu.
Velmi zajímavým je odchov, který se vyvedl ve Dvorci. Ze sedmi oplozených vajíček kobry indické tu přišlo na svět osm potomků – z jednoho vejce se vylíhla dvě mláďata najednou. Všechny kobry jsou zdravé a v pořádku. Již tento víkend je můžete spatřit v pavilonu Venomous.
Poslední novinka odhalí potomka, který se narodil v Zoo Brno. Čerstvě narozené mládě tu obohatilo stádo losů evropských. Tento sudokopytník patří v České republice mezi silně ohrožené druhy, světová populace je však zatím stále dotčena málo. Nový brněnský přírůstek se narodil samici Raije, pohlaví zatím není známo.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…