Novinky v zoo: vzácné zvířecí odchovy

V dnešním článku se podíváme nejen na nové zvířecí přistěhovalce v našich zoologických zahradách, ale i na narozená mláďata. A že je na co se těšit – čeká nás pár opravdu vzácných událostí.

marabu africký zoo Dvůr

Přirozený odchov marabu afrického rozhodně nepatří k jednoduchým. V královédvorské zoo se však podařil. Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

Šestileté čekání

Chovatelský úspěch slaví zoologická zahrada ve Dvoře Králové. Po šesti letech se tu podařilo přirozenou cestou odchovat mládě marabu afrického, jednoho z největších brodivých ptáků světa. Chov těchto zvířat není vůbec jednoduchým, samci bývají v lidské péči často agresivní a napadají své partnerky. Zdejší pár se podařilo spojit až po třech letech snažení. Dvorská zoo teď patří mezi pouhé dvě zoologické zahrady v Evropě, která tohoto zdaru za poslední rok dosáhla.

Krokodýlí úspěch

Za světový unikát můžeme označit odchov, ke kterému došlo v krokodýlí zoo v Protivíně. Nejohroženější druh krokodýla na světě – gaviál indický – tu snesl vejce, ze kterých se na začátku května vylíhlo 14 zdravých mláďat. Mimo tropické země se jedná o jediné místo na světě, kde se odchov tohoto druhu podařil. Podívejte se na jedinečné video z jejich líhnutí!

Nová kopýtka v Ostravě

Stádo vzácných vodušek abok, ohroženého druhu antilopy, se zabydluje ve výběhu ostravské zoo. Skládá se z osmi zvířat, jednoho samce a sedmi samic, a spatříte ho v africké části safari. Vodušky jsou v místní zoologické zahradě již od minulého roku, protože se však jedná o velmi plachá zvířata, pobývaly doposud pouze v zázemí. Ve výběhu jim dělají společnost antilopy losí, brzy se k nim přidají také žirafy.

voduška abok zoo Ostrava

Nová zvířata obývají safari v ostravské zoo. | Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Nového kopytníka spatříte v Ostravě také ve stádě jelenů milu. Flekatý sameček čeká na vaši návštěvu!

jelen milu zoo Ostrava

Přírůstek tu najdete také v podobě jelena milu. | Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Párek velkých křečků

Nově sestavený pár hlodavců můžete spatřit v jihlavské zoo. Samec křečka velkého jménem Panýsek byl doplněn o ženskou společnost – samička Míný za ním přicestovala z Nizozemska. Tento vzácný druh křečka obývá v Jihlavě noční expozici, kterou najdete v pavilonu Africká savana.

Panýsek a Míný – dvojice křečků v jihlavské zoo. | Kredit: © Zoo Jihlava, Facebook

Jihočeské novinky

Novým zvířecím druhem se může chlubit Zoo Hluboká nad Vltavou. Mezi zdejší obyvatele se přidal holub wonga, který vyniká krásným zbarvením. Tento poněkud kulaťoučký druh ptáka žije ve volné přírodě ve východní Austrálii a může vážit až půl kila. Nový přírůstek je samička, ke které zoo do budoucna plánuje pořídit vhodného partnera.

holub wonga zoo Hluboká

Holub wonga má bílé břicho, které doplňuje šedomodrý kabátek.
Kredit: © Zoo Hluboká nad Vltavou, Facebook

A kromě informace o novém opeřenci přinášíme ze zdejší zoologické zahrady ještě jednu čerstvou zprávu – na svět tu přišel potomek muflona. Rezavohnědé mládě můžete spatřit společně s ostatními členy stáda v jejich výběhu.

muflon zoo Hluboká

Malý muflon narozený v Hluboké nad Vltavou. | Kredit: © Zoo Hluboká nad Vltavou, Facebook

7 vajec, 8 mláďat

Velmi zajímavým je odchov, který se vyvedl ve Dvorci. Ze sedmi oplozených vajíček kobry indické tu přišlo na svět osm potomků – z jednoho vejce se vylíhla dvě mláďata najednou. Všechny kobry jsou zdravé a v pořádku. Již tento víkend je můžete spatřit v pavilonu Venomous.

Los v Brně

Poslední novinka odhalí potomka, který se narodil v Zoo Brno. Čerstvě narozené mládě tu obohatilo stádo losů evropských. Tento sudokopytník patří v České republice mezi silně ohrožené druhy, světová populace je však zatím stále dotčena málo. Nový brněnský přírůstek se narodil samici Raije, pohlaví zatím není známo.

los zoo Brno

Losí mládě dělá radost v Brně. | Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..