Novinky v zoo: roztomilé lvíče a jiné radosti

Před pár dny jsme informovali o narození slůněte v pražské zoo, i ostatní zahrady po Česku však mají co nového nabídnout. A že na některé přírůstky se čekání opravdu vyplatilo… Pojďme se podívat, komu patří novinky ze zoologických zahrad tentokrát.

lvíče plzeň

Radostná zpráva z plzeňské zoo: po 42 letech zde přišlo na svět lvíče. | Kredit: © Lenka Václavová, ZOO Plzeň

Po dlouhých letech přišlo lvíče

lvíče plzeň

Malé lvíče je v pravidelných
intervalech krmeno a následně vraceno matce, která se o něj jinak vzorně stará. Kredit: © Lenka Václavová, ZOO Plzeň

Obrovský úspěch slaví v plzeňské zoo – po 42 letech se zde narodilo lvíče. Holčička přišla na svět v pravé poledne a narodila se samici Tamice. Protože mládě je zatím poměrně slabé, lvici s odchovem momentálně pomáhají ošetřovatelky. Návštěvníci ho prozatím nemají možnost spatřit, kvůli potřebnému klidu mláděte i matky je pavilon uzavřen. Na tohoto překrásného chlupáče se můžete alespoň těšit!

S dýněmi do Děčína

Máte doma dýní nazbyt? Tak si udělejte výlet do děčínské zoo. Nejen dýně, ale i třeba cukety nebo patisony zoologická zahrada ráda přijme a využije na další ročník Strašidelné zoo, který se bude letos konat 5. listopadu. Jedná se již o tradiční akci, která je velmi oblíbená mezi návštěvníky. Děti si v rámci ní mohou vydlabat dýni nebo se zúčastnit cesty za strašidly plné soutěží. Po akci navíc dýně poslouží jako krmivo pro zvířata.

Rohaté mládě ve Dvoře

Třetí letošní mládě nosorožce dvourohého se narodilo v zoo Dvůr Králové. Jedná se o holčičku, jejíž matkou je samice Jola a otcem samec Mweru. Samička zatím odpočívá společně s matkou v zázemí zahrady.

mládě nosorožce ve Dvoře Králové

Malého nosorožce už brzy budou moci na vlastní oči spatřit i návštěvníci.
Kredit: © Simona Jiřičková, ZOO Dvůr Králové

Nejedno pražské potěšení

Narozením slůněte v pražské zoo novinky z místní zahrady zdaleka nekončí. Návštěvníky potěší i čerstvá obyvatelka, která sem přicestovala ze zoo Ostrava – devatenáctiletá samice tygra ussurijského jménem Maja. Svůj nový domov zde našla kvůli rozsáhlé rekonstrukci, která v ostravské zoo probíhá.

tygr ussurijský

Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou světa. Doufáme, že samici se bude v pražské zoo dařit.
Ilustrační foto. | Kredit: © ZOO Ostrava

Nový přírůstek najdete i na Opičích ostrovech. Narodilo se zde mládě chápana středoamerického, kriticky ohroženého poddruhu, který se daří rozmnožovat pouze v pražské zoo. Drobečkovi se zatím daří, jeho ocas má již od prvního dne chápavou funkci a malý primát ho již omotává kolem své matky.

chápan středoamerický Praha

Matkou mláděte chápana je samice Tatule. | Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Veselo je i u ptačí populace. Historicky první mláďata hrabavého ptáka hoka přilbového, která se vylíhla v zoologických zahradách na území Česka a Slovenska, můžete nově spatřit vedle pavilonu tučňáků.

hoko přilbový Praha

Druh hoka přilbového chová zoologická zahrada Praha od roku 2012. | Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Živo u tuleňů

Ústecká zoo otevřela brány novému obyvateli. V tulením bazénu teď můžete spatřit už tři jedince – z holandské zoo sem dorazil dvouletý samec jménem Casper. Tulení skupinku zde doplňují samičky Mary a Zola. Jak Casperův příjezd probíhal?

Lama sem, lama tam

Pokud máte rádi lamy, potěší vás hned dvě zoologické zahrady najednou. Ve Vyškově přišla koncem září na svět hned dvě mláďata lam. Pozadu nezůstala ani zoologická zahrada ve Dvorci, kde začátkem října vykouklo na svět mládě lamy taktéž.

lama Vyškov

První mládě narozené ve Vyškově. | Kredit: © ZOO PARK Vyškov, Facebook

Drobeček liberecké zoo

pony shetlandský Liberec

Tento druh je nejmenší formou ponyho. | Kredit: © ZOO Liberec, Facebook

V Liberci rozšířil stádo pony shetlandských nový přírůstek. Hopper, jak se sameček jmenuje, přišel na svět předčasně. Díky tomu se tak může pyšnit titulem prozatím nejmenšího koníka v historii zdejší zoo.

Co nového v Brně?

Pokud se v blízké době vypravíte do brněnské zoo, pozastavte se u želv. Ve zdejší zahradě je totiž říjen věnován právě těmto živočichům. Akce Pod krunýřem, která zde celý měsíc probíhá, nabízí několik přednášek o želvách v ohrožení, čtyři výstavy, soutěžní stezku či speciální komentovaná krmení karetek novoguinejských. Cílem této akce je upozornit na celosvětový problém ohrožení želv, které naši planetu obývají miliony let a jejich největším nepřítelem se dnes stal člověk.

Když je řeč o Brně, za zmínku stojí také nový druh, kterým se místní zahrada může pyšnit. Je jím vari černobílý, druh lemura, kterého můžete spatřit v expozici vedle šimpanzů. Zahrada přivítala hned dvě obyvatelky tohoto druhu – jedná se o samičky, které nesou jména Antana a Atika.

vari černobílý Brno

Černobílé slečny přicestovaly do brněnské zoo až z Hané. | Kredit: © ZOO Brno, Facebook

A v neposlední řadě vyrazte do Brna za mládětem žirafy! Samice Tosha zde porodila své již čtvrté mládě. „Žirafátko“ se má zatím čile k světu – ve videu můžete spatřit jeho první krůčky.

(Zobrazeno celkem 480-krát, 1 zobrazení dnes)
Share