Už tento víkend, tedy 5.–6. ledna, bude Česko historicky poprvé sčítat ptáky na krmítkách. Organizátor Česká společnost ornitologická tím zahájí dlouhodobý program, který pomůže zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. Zapojit se může i kdokoli z řad veřejnosti. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než 1600 zájemců.
Chcete pomoci zjistit, jak jsou na tom ptáci přes zimu? Můžete se zapojit o víkendu zapojit do jejich sčítání. Zkušenosti s ním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou. Organizátoři připravili pomocný sčítací arch, který obsahuje kresby nejčastěji se vyskytujících ptáků na krmítkách a který může laikům pomoci s určováním.
Sčítání bude probíhat od 4. do 6. ledna 2019. „Sčítat budeme po dobu jedné zvolené hodiny. U každého pozorovaného druhu zapisujeme vždy pouze nejvyšší počet současně spatřených jedinců.Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich šest a po chvíli jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku,“ říká k metodice Dita Hořáková, koordinátorka programu z České společnosti ornitologické. Dodává, že že potřeba brát v úvahu všechny ptáky, které člověk během sčítací hodiny spatří, ať už přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem.
Důležité jsou i záznamy o tom, že ptáci v danou hodinu na místo pozorování nepřilétli. „Zjištění, že je na místě ptáků málo či dokonce žádní, je pro celkový obrázek důležité. Určitě nám pošlete své výsledky, i kdybyste během své hodiny nespatřili žádného ptáka,“ vyzývá Hořáková. Každý účastník se může do sčítání zapojit opakovaně, a to na stejném nebo odlišném místě. Údaje ze sčítání budou účastníci zadávat online na stránkách programu. Je možné poslat výsledky i poštou pomocí papírového formuláře, který je ke stažení na webu. Výsledky je nutné dodat do 15. ledna 2019.
Přihlášení do sčítání a následné odeslání výsledků na webových stránkách:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…