O víkendu se budou v Česku poprvé sčítat ptáci. Zapojte se taky!

Už tento víkend, tedy 5.–6. ledna, bude Česko historicky poprvé sčítat ptáky na krmítkách. Organizátor Česká společnost ornitologická tím zahájí dlouhodobý program, který pomůže zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. Zapojit se může i kdokoli z řad veřejnosti. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než 1600 zájemců.

Jedním z ptáků, který se na českých krmítkách hojně vyskytuje, je i sýkora. | Zdroj: Pixabay.com

Chcete pomoci zjistit, jak jsou na tom ptáci přes zimu? Můžete se zapojit o víkendu zapojit do jejich sčítání. Zkušenosti s ním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou. Organizátoři připravili pomocný sčítací arch, který obsahuje kresby nejčastěji se vyskytujících ptáků na krmítkách a který může laikům pomoci s určováním.

Zapisovat nejvíce jedinců

Sčítání bude probíhat od 4. do 6. ledna 2019. „Sčítat budeme po dobu jedné zvolené hodiny. U každého pozorovaného druhu zapisujeme vždy pouze nejvyšší počet současně spatřených jedinců.Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich šest a po chvíli jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku,“ říká k metodice Dita Hořáková, koordinátorka programu z České společnosti ornitologické. Dodává, že že potřeba brát v úvahu všechny ptáky, které člověk během sčítací hodiny spatří, ať už přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem.

Důležité jsou i záznamy o tom, že ptáci v danou hodinu na místo pozorování nepřilétli. „Zjištění, že je na místě ptáků málo či dokonce žádní, je pro celkový obrázek důležité. Určitě nám pošlete své výsledky, i kdybyste během své hodiny nespatřili žádného ptáka,“ vyzývá Hořáková. Každý účastník se může do sčítání zapojit opakovaně, a to na stejném nebo odlišném místě. Údaje ze sčítání budou účastníci zadávat online na stránkách programu. Je možné poslat výsledky i poštou pomocí papírového formuláře, který je ke stažení na webu. Výsledky je nutné dodat do 15. ledna 2019.

Přihlášení do sčítání a následné odeslání výsledků na webových stránkách:

Zdroj: Česká společnost ornitologická

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..