Před pár lety byla zjištěna skutečnost, že paúhoři električtí se při lovu chovají jako koordinované skupinky. Do této doby se předpokládalo, že loví vždy samostatně za pomoci elektřiny. Tato sladkovodní ryba dokáže vyvinout elektrický výboj o síle až 860 voltů a jak uvádí některé zdroje, takový zásah by mohl omráčit i koně.
Paúhoři patří do skupiny tzv „elektrických ryb“, které jsou schopny díky speciálním orgánům autonomně produkovat elektrické výboje. Paúhoř elektrický je výjimečný v tom, že dokáže vytvořit nejvyšší proud elektrické energie v celé zvířecí říši. Smrtící energii využívá především při lovu. Donedávna se mělo za to, že úhoří loví samostatně. Tuto teorii nabourala studie publikovaná v akademickém časopise Ecology and Evolution, která dokazuje, že paúhoři električtí někdy loví ve smečkách, podobně jako třeba vlci. Rovněž používají koordinované strategie útoku, aby si snadněji obstarali potravu.
Objev, který zaujal odborníky, vyšel poprvé najevo v roce 2012, když biolog Douglas Bastos při jednom výzkumu v Brazílii vypozoroval při plavbě lodí neobvyklý koordinovaný pohyb skupiny úhořů honící se za potravou. O dva roky později se na místo vrátil, aby věc prošetřil důkladněji. Výsledky jeho výzkumu, za kterými stojí stovky hodin strávených pod vodou, potvrzují to, co si původně myslel. A sice, že paúhoři električtí loví ve smečkách, alespoň tedy občas.
Den tráví většinou odpočinkem a za soumraku začínají být aktivní a vyrážejí na lov. Většinou se soustřeďují u dna řek, kde vyčkávají na své kořisti, které následně omráčí elektrickým výbojem. Neznamená to ovšem, že by zcela ztratili schopnost pohybovat se při lovu samostatně. Výzkum prokázal, že ke skupinovému lovu se přiklání především v obdobích sucha, tedy od června do listopadu, kdy hladiny řek klesají a ryby jsou nuceny shromažďovat se v menších prostorách vod.
Pak se stává, že skupiny paúhořů, čítající zhruba deset členů, se setkají u dna řeky a číhají na správný okamžik, kdy na takové rybí shromáždění budou moci zaútočit. Nejde o kdovíjak rafinovanou strategii, ale fakt, že skupiny úhořů tvoří většinou ti samí členové, se dá považovat za důkaz, že paúhoři električtí žijí v jakémsi stálém a komplexním sociálním společenství.
Během období vláhy, tedy v ostatních měsících, mají ryby větší možnosti rozptylu a skupinový lov se tak může stát i jakousi překážkou, protože okamžik překvapení při útoku na kořist není tak efektivní. V takovém období úhoři preferují pronásledování kořisti samostatně. Dalším bodem výzkumu bude zaměření se na jiné druhy úhořů, zda u nich také bude vypozorována stejná strategie lovu, jako je tomu u paúhoře elektrického.
Zdroj: Sciencemag
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…