Jedním z nejoblíbenějších zvířat v zoologických zahradách jsou mezi návštěvníky bezesporu tygři. Málokdo však tuší, že existuje několik poddruhů, které jsou od sebe leckdy těžko rozlišitelné. Dnes se blíže podíváme na tygry ussurijské a na jejich chov v českých zoo.
Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica), neboli také tygr sibiřský či amurský je nejmohutnějším tygřím poddruhem – hmotnost samců může dosahovat až 300 kg. Žije na Dálném východě, konkrétně v Mandžusku a v Číně. Od ostatních poddruhů tygra bychom ho mohli odlišit například zbarvením – tygr ussurijský je světlejší, pruhy v jeho kožichu jsou spíše tmavě hnědé, než černé. Ve své domovině je vrcholným predátorem, který loví prasata, jeleny či zajíce.
Jeho přirozený nepřítel je jediný – člověk. Ohrožuje ho ničením jeho přirozeného výskytu a loví ho pro kožich. Kvůli tomu se stavy tohoto druhu ve volné přírodě stále snižují, přičemž momentální odhad činí 500 jedinců. Jedná se tak o ohrožený druh.
Sibiřského tygra chová v České republice hned několik zoologických zahrad. Jaké jsou příběhy jejich chovu a které jedince v nich dnes můžeme potkat?
V pražské zoo se první jedinec tohoto druhu možná objevil již během 2. světové války, kdy sem přišel samec Franz. Protože však dodnes není zcela jisté, zda šlo opravdu o tygra ussurijského, skutečně prvním doloženým „ussurijákem“ se v roce 1953 stala samice Máša. Pražské zoo se podařilo odchovat přes 50 mláďat této šelmy.
V současné době jsou v zoo chovány 2 starší samice. Jednou z nich je šestnáctiletá Marylei, která má původ až v daleké Kanadě. V pražské zoo je od roku 2004. Doplňuje ji devatenáctiletá samice Mája, která je v Praze teprve krátce – začátkem října letošního roku sem přijela z ostravské zoo, kde starý tygří výběh čeká demolice. Její příchod můžeme považovat za příklad výborné spolupráce mezi českými zoologickými zahradami.
Donedávna žil v Praze také samec Xeron, který se stal mnohonásobným otcem v několika zoologických zahradách. Uhynul letos ve věku 18 let. Na obě dámy se můžete přijít podívat do výběhů v severní části zoo.
První tygrem ussurijským ve zlínské zoo se stal samec Bajkal, který přišel v roce 1968 z německého Rostocku. V období mezi lety 1980 až 1983 se ve Zlíně podařilo odchovat celkem osm mláďat. Poslední samice jménem Cita žila v zoo až do roku 2001, kdy došlo i k výstavbě nového tygřince.
V roce 2005 dorazila z ruského Čeljabinsku samice Tanja, která se samcem Xeronem v roce 2009 zplodila 3 mláďata – Martyho, Alexe a Tery. Úspěch zopakovala i se samcem Josefem v roce 2013, kdy porodila dvojčata Kimberly a Dextera a následně také v roce 2016, kdy porodila trojčata.
V zoo na Hané začal chov tygrů ussurijských v roce 1976 příchodem samice Sumby z královédvorské zoo. Té se narodilo celkem 5 mláďat, přičemž poslední, Octavia, měla být pokračovatelkou chovu. Ten se však nepodařil, a to i přesto, že vystřídala několik partnerů. V roce 2003 přišel do zoo samec Skip, též původem z královédvorské zoo.
V současné době je v Olomouci chována samice Betty a samec Amur, kterým se v roce 2015 narodily samičky Rozálka a Julie.
Počátky chovu sibiřských tygrů v Plzni sahají do roku 1978, kdy z Prahy přišla samice Mája. Plánován byl také transport samce Ludvíka ze stejné zoo, ten však během převozu náhle zemřel. V srpnu téhož roku dorazil z liberecké zoo samec Caesar-Matěj. Mláďata tento pár na svět nikdy nepřivedl.
Obnova chovu začala v roce 2003 příchodem samce Maugliuse. K němu se o rok později přidala samice Tsamara z Kanady, která je sestrou samice Marylei z pražské zoo. Následující rok se tomuto páru narodily samičky Berry a Bella. Maugliuse později vystřídal samec Boris, který však byl neplodný. V roce 2011 proto dorazila další naděje, samec Bajkal – ten zplodil samečky Cyrila, Cicera a Césara. Stejně jako mláďata, i jejich otec později putoval do nového domova.
Dnes v zoo žije samice Tsamara a mladý samec Tiber, původem z královédvorské zoo. Oba můžete zahlédnout ve velkém výběhu v horní části zoo.
Chov největšího podruhu tygra začal v Hodoníně v 80. letech 20. století. Z té doby nepochází moc veřejných zpráv, je však jisté, že se zde narodilo několik mláďat. V letech 2000 a 2001 se podařilo odchovat celkem 6 tygřat – samce Hinda, Foxe, Charlieho, Artuše, Merlina a samici Upírku. Následně se odchovy zastavily, přičemž jedním z důvodů byla přítomnost hybridního samce Timura. Situace se změnila v roce 2012, kdy z maďarské Hoyerswerdy přišla samice Raja a o pár měsíců později z francouzského Amnéville samec Igor. Tomuto páru se v roce 2015 narodila dvojčata Šer Chán a Rádža.
Nejnovějším chovatelem tygrů u nás je jihočeská zoo v Hluboké nad Vltavou. V roce 2013 sem přijel samec Oliver, původem ze Zoo Dvůr Králové. O rok později se k němu připojila samice Altaica ze Švédska. Obě zvířata jsou na připuštění ještě mladá, přesto však doufejme, že v budoucnosti se odchov podaří.
Ussurijští tygři jsou chováni také u několika soukromníků, například v zoo ve Dvorci či v zooparku v Habrkovicích. Na Slovensku bychom dokonce našli zařízení s názvem Oáza sibiřského tygra, která se na chov tohoto druhu specializuje.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…