Jí váš pes hovínka? Není sám. A vadí vám to? No, nejste sami! Koprofágie, tj. pojídání výkalů, trápí většinu majitelů psů, kteří tuto nechutnou záležitost provozují. Když ale pátráte po příčinách, teorií je mnoho, přesvědčivých vysvětlení málo. Nyní vědci nabídli na základě výzkumu dvě další.
Vědci z Centra pro výzkum zvířecího chování na Kalifornské univerzitě v Davisu se v rámci výzkumu ptali více než 3 tisíc majitelů psů. Z odpovědí vyplynulo, že 16 % štěňat jí výkaly jiných psů velmi často, jejich majitelé toto chování zaznamenali minimálně 6 krát. A mnoho dospělých psů v této nevábné zálibě pokračuje.
Pro spoustu majitelů je to opravdu velký problém. Samotná představa, že jejich miláček polyká něco tak odporného, následný zavánějící dech či snaha pejska je v blízké budoucnosti olíznout jsou pro ně natolik zásadní, že jsou ochotní se nejlepšího přítele člověka zbavit. Raději budou tolerovat ničení věcí, agresivitu, ale přes „hov…“ prostě vlak nejede.
Obvyklá vysvětlení veterinářů zmiňují dietní problémy, nedostatek vitamínů, chyby při výchově psa apod. Nový výzkum, který vedl Benjamin Hart z kalifornské univerzity, ale nezjistil žádnou souvislost s věkem, rasou, rozdíly při krmení, čistotností psů či jejich obsedantním chováním (např. honěním vlastního ocasu). Přesto přinesl pár nových zjištění.
Především, pejsci v 80 % případů preferovali výkaly čerstvé, maximálně jeden a až dva dny staré. To by potvrzovalo jednu z teorií, že jde o pozůstatek vrozeného chování divokých předchůdců psů, tj. vlků. Vlci obvykle vyměšují mimo svá doupata, kromě případů, kdy je člen smečky nemocný, starý nebo třeba poraněný. „A jak on nebo další člen smyčky uklidí případný výkal? No jednoduše ho sní,“ říká Hart. „A dokonce si tím vlčí uklízeč ani nezvýší riziko nákazy případnými parazity, jejich vajíčka ve výkalech se líhnou až po několika dnech, čerstvá hovínka tak z tohoto pohledu nebezpečná nejsou.“
Druhé zajímavé zjištění výzkumu: majitelé zmíněných bobkožroutů své psy často označovali jako hltouny a žrouty, zkrátka „na co přidje, to sní.“ A často si vedle psích dárečků dopřávali i výkaly kočičí. Je fakt, že moderní krmiva pro psy a kočky jsou nutričně opravdu bohatá, po jejich průchodu zažívacím traktem zůstane ještě spousta živin a mohou se tak hltavcům jevit jako vítaný zdroj další potravy. To lze koneckonců pozorovat i u psů v méně rozvinutých zemích, kde se toulaví a polodomestikovaní psi živí často výkaly lidskými.
A na závěr neradostná zpráva: když se výzkumníci ptali majitelů na to, zda a jak se jim daří jejich pejsky od pojídání hovínek odnaučit, nenašli nic, co by spolehlivě fungovalo. Ani pepř, ani speciální tablety či spreje, pozitivní motivace ani tresty bobkové gurmány od jejich záliby neodradí. Vědci proto slibují, že budou ve výzkumu pokračovat a zkusí vyvinout metodu vlastní.
Zdroj: ScienceAlert.com
Máte se svým pejskem podobné zážitky? Podařilo se Vám psa toto chování odnaučit?
Napište nám své zkušenosti do komentáře!
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…
View Comments
moji pséíci to dělají jen když mají hlad.pokud jim dám odměřenou dávku podle výrobce na krmivu,majíé málo a jdou se docpat výkaly.když dostanou kolik chtějí sníst,tak to nedělají.
Máme fenu a psa a oba,,,žerou svoje bobky a co jsem zjistila, hlavně si běží pro baštu, když my něco jíme. Můžeme jim dát dobrůtky a stejně poběží. Ale už jsme se s tím smířili,jsou to prostě .
No muj pes to děla ale jen doma na veřejnosti a na cizich mistech nikoliv a doma když jsem s ním tak to neudělá ale jakmile se mu vzdálim z obzoru jeho, tak už se chystá ale v tom se já objevím a stači na něj hlouknout a jde od toho pryč. Muj pes je kříženec Labradora a ohaře, hltoun to je jako blazen co muže tak sní, a je mu uplně jedno co to je jestli zelenina, ovoce,maso sirove nebo vařené a pod... miluji ho a vím že to částečně k te přirodě patří jen co mu nedovolím aby mě olíznul ale svého psa kvůli této vlastnosti bych nikdy nedal z domu.Co je teda fakt že nejí svá ale pojida exkrementy vice od feny, máme obrovský pozemek s velikým rozhledem takže vidím od kudkoliv co kdy a jaký pes kde a co děla