Categories: Zoologické zahrady

Proslulý vokalizující mrož E.T. zemřel

Published by
Robert Kostner

E.T., slavný vokalizující mrož lední pacifický (Odobenus rosmarus divergens) z Tacomské zoo, zemřel v úctyhodném věku 33 let 16. července 2015. Neprobral se z anestezie po náročné operaci hltanového vaku, který byl zasažen závažnou infekcí. 

E.T. v Tacomské zoo | Kredit: Point Defiance Zoo & Aquarium

„Ve 33 letech už to byl starý mrož s mnoha zdravotními problémy,“ řekla veterinářka zoo dr. Karen Wolfová. „Infekce hltanového vaku trvala již několik týdnů, E.T. nejedl již 17 dní, navíc trpěl bolestivou artritidou, která mu velmi ztěžovala vylézání z vody. Před operací vážil pouhých 1400 kg, místo obvyklých 2000 kg. Bakteriální infekce vaku přetrvávala navzdory agresivní antibiotické terapii, proto jsme se rozhodli absces vyčistit.“ Bohužel se E.T. z této operace již neprobral.

Díky hltanovým vakům naplněným vzduchem umí mroži ve vodě stát.
Kredit: ankakay, Flickr – CC BY 2.0

Hltanové vaky mrožů jsou elastické kapsy spojené s hltanem umístěné po obou stranách krku, které pojmou až 50 litrů vzduchu. Umožňují mrožům ve vodě „stát“, jako kdyby měli plovací vestu. Zároveň samcům slouží pro vyluzování dunivých zvuků připomínající zvon, které samičky shledávají jako velice přitažlivé.

Právě díky mrožímu zpěvu a schopnostem vydávat různé zvuky E.T. proslul. Dokázal vyloudit osm různých druhů zvuků od pískání až po zvonivé vibrace vyluzované právě prostřednictvím hrdelních vaků. Repertoár mrožích zvuků slouží v přírodě ke komunikaci, od signalizace nebezpečí přes vzájemné volání a varování až po signalizaci nebezpečí. Tacomský mrož E.T. se tak stal celosvětově známým, právě i díky uvedenému videu.

Do zoologické zahrady Point Defiance v Tacomě přišel E.T. v roce 1982 jako sirotek a velice rychle se stal jedním z nejoblíbenějších členů zdejší zvířecí komunity. „Byl ohromně bystrý a trpělivý,“ říká bioložka Lisa Triggsová, která se o E.T. 19 let strala a trénovala ho. E.T. se naučil otvírat tlamu, aby mu mohli chovatelé čistit zuby, nastavit ploutev pro odběr krve a vlézat do bazénu a vylézat z něj na povel. Zástupce ředitele Tacomské zoo ho popsal jako úžasného velvyslance svého druhu. Takto si ho budou jeho přátelé pamatovat:

Pokud vás napadlo, proč E.T. neměl jako správný mrož kly, pak vysvětlení je opět zdravotní. Trápily ho opakované záněty těchto největších zubů, proto mu je veterináři před několika lety odstranili.

Zdroje:

Robert Kostner

Šéfredaktor

View Comments

Share
Published by
Robert Kostner

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago