Nemusíte být zrovna Pražáci, abyste narazili na podobný problém – během týdne obvykle pracujete a na výlet za zvířaty do zoo zbude čas pouze o víkendu. Pro přespolní zájemce toto platí dvojnásob, neboť musejí počítat s delší cestou do metropole. Není holt každý důchodcem, živnostníkem či maminkou na mateřské…
Jak vypadá takový průměrný víkend v pražské zoo jste již nejspíš někdy zažili na vlastní kůži – za hezkého počasí (neboť většině návštěvníků se na dlouhé venkovní procházky při dešti obvykle nechce) praská zahrada ve švech. Počítadlo u vchodu překročilo již osmou (či dokonce patnáctou?!) tisícovku návštěvníků a vzhledem k popularitě exotických savců se kolem žiraf, goril či například lachtanů téměř nedá projít.
Zvířata líně přežvykují, leží v chládku a většinu aktivit si nechávají na klidnější podvečer. Lidi jsou prostě všude a my mezi nimi – dokonce i vzdálená okružní cesta v severní části zoo či úsek ve svahu kolem papoušků vypadá jako Václavské náměstí před příchodem noci. Kam se uchýlit, abychom si chvilku odpočinuli od hektického okolí? Vždyť i klidové zóny ve stínu pavilonů jsou vyplněny křikem dětí a hlasitou změtí cizích jazyků…
Máme pro vás tip – zkuste pro jednou oželet nejpopulárnější chlupaté zoohvězdy a vydejte se za ptáky. Leckdy navíc tyto voliéry skrývají velmi cenné chovance. „Zašitý“ pavilon Sečuán po chvilce pozorování odkryje barevné létající klenoty. Pestří bažanti schovaní v drátěných klecích pod expozicí lemurů co chvíli vykouknou z podrostu a ukážou nádherné peří.
Velká voliéra se supy byla nedávno rozšířena o pozorovatelnu skrytou za nenápadnými dvojitými dveřmi. Ptáky zde totiž, podobně jako v navazujících voliérách, můžeme pozorovat otevřeným průhledem bez skla a mříží. Mým favoritem je však pro tyto případy expoziční celek Ptačí mokřady.
Nenápadnou cestičku vedoucí od zadních výběhů šelem většina návštěvníků míjí bez povšimnutí. Pokud se davy lidí zrovna nehrnou k lanovce, obvykle proplouvají pod kamenitými svahy s kozami a kozorožci směrem do horní části zoo. A tady je vaše šance. Odbočte za ptáky. Vydechněte, poseďte, na maskovaných lavičkách si dejte svačinu. A pak zamiřte do průchozích expozic.
V zelených výbězích s jezírky najdete mnoho druhů kachen i elegantní jeřáby, v zasíťovaných průchozích voliérách pak ibisy, čejky, ledňáky i zoologické zajímavosti jako je zejozob či kladivouš. Každá z voliér svým osídlením odpovídá některé zoogeografické oblasti. Nepsanými králi areálu jsou ale člunozobci. Obrovští šedí afričtí ptáci s mohutným zobákem patří k pražským raritám.
A jak se zde krásně fotografuje! Ptáci se nebojí a můžete je fotit poměrně zblízka bez jakékoliv oddělovací plochy. Pokud mi čtenáři prominou drobný digitální „ústřelek“, lze se inspirovat v přiložené fotogalerii. Slibuji, že příště s sebou vezmu „zrcadlo“. Mokřady za to rozhodně stojí.
Zdroj: ZOO Praha
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…