Ptačí mokřady – klidný koutek v přeplněné zoo

Nemusíte být zrovna Pražáci, abyste narazili na podobný problém – během týdne obvykle pracujete a na výlet za zvířaty do zoo zbude čas pouze o víkendu. Pro přespolní zájemce toto platí dvojnásob, neboť musejí počítat s delší cestou do metropole. Není holt každý důchodcem, živnostníkem či maminkou na mateřské…

ptačí svět zoo praha

Pražská zoo obvykle praská ve všech. U „méně slavných“ zvířat se ale dají najít i klidná místa.
Kredit: © Archiv ZOO Praha

Zoo o víkendu? Hlava na hlavě…

Jak vypadá takový průměrný víkend v pražské zoo jste již nejspíš někdy zažili na vlastní kůži – za hezkého počasí (neboť většině návštěvníků se na dlouhé venkovní procházky při dešti obvykle nechce) praská zahrada ve švech. Počítadlo u vchodu překročilo již osmou (či dokonce patnáctou?!) tisícovku návštěvníků a vzhledem k popularitě exotických savců se kolem žiraf, goril či například lachtanů téměř nedá projít.

Zvířata líně přežvykují, leží v chládku a většinu aktivit si nechávají na klidnější podvečer. Lidi jsou prostě všude a my mezi nimi – dokonce i vzdálená okružní cesta v severní části zoo či úsek ve svahu kolem papoušků vypadá jako Václavské náměstí před příchodem noci. Kam se uchýlit, abychom si chvilku odpočinuli od hektického okolí? Vždyť i klidové zóny ve stínu pavilonů jsou vyplněny křikem dětí a hlasitou změtí cizích jazyků…

Skrytá krása ptactva

Máme pro vás tip – zkuste pro jednou oželet nejpopulárnější chlupaté zoohvězdy a vydejte se za ptáky. Leckdy navíc tyto voliéry skrývají velmi cenné chovance. „Zašitý“ pavilon Sečuán po chvilce pozorování odkryje barevné létající klenoty. Pestří bažanti schovaní v drátěných klecích pod expozicí lemurů co chvíli vykouknou z podrostu a ukážou nádherné peří.

pavlion Sečuán

Pavilon Sečuán ve svých koutech ukrývá desítky vzácných ptáků. | Kredit: © Tomáš Adamec, ZOO Praha

Velká voliéra se supy byla nedávno rozšířena o pozorovatelnu skrytou za nenápadnými dvojitými dveřmi. Ptáky zde totiž, podobně jako v navazujících voliérách, můžeme pozorovat otevřeným průhledem bez skla a mříží. Mým favoritem je však pro tyto případy expoziční celek Ptačí mokřady.

ptačí mokřady

Co na vás čeká za dveřmi ptačího světa? | Kredit: © Tomáš Adamec, ZOO Praha

Oáza klidu pod skalami láká fotografy

jeřáb panenský

Tohoto elegána v šedivém, jeřába panenského, můžete mezi ptáky spatřit také.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Nenápadnou cestičku vedoucí od zadních výběhů šelem většina návštěvníků míjí bez povšimnutí. Pokud se davy lidí zrovna nehrnou k lanovce, obvykle proplouvají pod kamenitými svahy s kozami a kozorožci směrem do horní části zoo. A tady je vaše šance. Odbočte za ptáky. Vydechněte, poseďte, na maskovaných lavičkách si dejte svačinu. A pak zamiřte do průchozích expozic.

V zelených výbězích s jezírky najdete mnoho druhů kachen i elegantní jeřáby, v zasíťovaných průchozích voliérách pak ibisy, čejky, ledňáky i zoologické zajímavosti jako je zejozob či kladivouš. Každá z voliér svým osídlením odpovídá některé zoogeografické oblasti. Nepsanými králi areálu jsou ale člunozobci. Obrovští šedí afričtí ptáci s mohutným zobákem patří k pražským raritám.

A jak se zde krásně fotografuje! Ptáci se nebojí a můžete je fotit poměrně zblízka bez jakékoliv oddělovací plochy. Pokud mi čtenáři prominou drobný digitální „ústřelek“, lze se inspirovat v přiložené fotogalerii. Slibuji, že příště s sebou vezmu „zrcadlo“. Mokřady za to rozhodně stojí.

Zdroj: ZOO Praha

(Zobrazeno celkem 993-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..