Ucho představuje pro psa nejen velmi důležitý smyslový orgán, ale je také charakteristickým znakem každého plemene. Věděli jste však, že existuje i něco jiného než ucho vzpřímené a převislé? Typů psích uší ve skutečnosti není vůbec málo, liší se ve tvaru, velikosti či držení. Zjistěte, jak se říká uším vašeho čtyřnohého mazla.
Zatímco německého ovčáka nikdy nepotkáte s ušima dolů, u bígla se tato část těla téměř dotýká krku. V tomto článku se podíváme na různé formy psích uší, od vzpřímených přes sklopené až k těm polovztyčeným. Článek vychází z anglických termínů, které běžně používají někteří chovatelé, aby od sebe jednotlivé tvary psích uší odlišili.
Nejzákladnějším tvarovým typem psího ucha je ucho vzpřímené, v anglickém jazyce označováno jako upright ear či prick ear. Tento typ psi zdělili po svých divokých předcích, tedy vlcích, a jedná se tak pravděpodobně o nejpůvodnější tvar, který příroda tomuto zvířeti nadělila. Vzpřímené uši mají třeba němečtí ovčáci, jorkšírští teriéři nebo westíci. Uši jsou ostré, špičaté a vždy postavené směrem nahoru. Tímto tvarem disponuje také většina severských plemen, například sibiřský husky či aljašský malamut.
U některých plemen, jako je například dobrman, argentinská doga či německý boxer, občas můžeme spatřit uši vzpřímené, ačkoliv na svět s nimi nepřišla. Boltce těchto psů jsou chirurgicky upraveny, aby stály vzhůru. Tento zákrok se nazývá kupírování a v některých státech (zahrnujíc i Českou republiku) je zákonem zakázán.
Vzpřímené uši můžeme dnes vidět i v několika dalších variantách, které vznikly postupným šlechtěním plemen. Jednou z nich je typ, který je v angličtině nazýván jako blunt či rounded tip ear – přeložit bychom ho mohli jako ucho se zaoblenou špičkou nebo také ucho tupé. Typickým příkladem plemena s tímto tvarem je francouzský buldoček.
Uši, které jsou postaveny nahoru a zároveň jsou ve srovnání s psí hlavou výrazně velké, se nazývají jako netopýří, v angličtině bat ears. Jsou posazeny poměrně daleko od sebe, vzniká mezi nimi tak větší prostor připomínající písmeno V. Špičky jsou obvyklé kulaté. Tento tvar má například většina čivav nebo plemeno welsh corgi.
Podobné těm netopýřím jsou uši, které nesou název candle flame ears – v samovolném překladu uši plamínkové. Ucho se od předchozího typu liší v tom, že je v dolní části jinak tvarované, mírně zakřivené dovnitř. Má také výraznější špičku. Tvar prý připomíná plamen svíčky – odtud je také odvozeno jeho pojmenování. Tento typ můžeme spatřit u anglického toy teriéra či trpasličího pinče.
Uši, kterými disponuje třeba basenji, nesou název hooded ears. Hrana ucha je na obou stranách zakřivena nepatrně dopředu, čímž údajně vytváří tvar kapuce či kápě. K velikosti tohoto psa jsou uši menší než výše uvedené typy.
Další kategorií jsou uši převislé (nazývané drop nebo pendant ears). Mohou mít různý tvar, velikost i délku. Spatříme je na nejednom plemeni, typickým příkladem je například baset. Sklopené psí uši v lidech často evokují větší roztomilost a připomínají vzhled štěněte.
Podobný tvar mají uši, které nesou název folded ears, nazvat bychom je tak mohli jako uši se záhyby či uši skládané. Charakteristické jsou na nich ohyby a u menších plemen se občas téměř dotýkají země. Na rozdíl od těch, které má baset na fotografii výše, dolu nevisí zcela hladce a rovně. Disponuje jimi například bladhaund, field španěl či kavalír King Charles španěl.
Ucho směřující k zemi je i to nazývané jako ucho tvaru V (z anglického V-Shaped ear). Je obvykle střední velikosti a přiléhá k hlavě. Jeho vzhled může též připomínat trojúhelník. Spatříme ho u bulmastiffa či maďarského ohaře.
Dostáváme se k jednomu z nejzajímavějších tvarů psích uší. Angličtina ho nazývá jako filbert shaped ear – tedy ucho tvaru lískového oříšku. Tento pojem je používán pouze ve spojitosti s plemenem bedlington teriéra a jeho název vznikl proto, že tvar tohoto ucha údajně připomíná list lískového oříšku. Na špičkách svěšených uší mají tito psi střapec s delšími chlupy.
Někteří psi mají uši tak nějak na půli cesty. V základu je mají sice vzpřímené, v určité části se však ohýbají směrem dolů. Například kolie nebo pitbul mají tzv. semi-pricked nebo také tipped ears, což lze přeložit jako polovztyčené uši. Takovéto ucho je téměř zcela postavené, jen jeho špička se ohýbá dolů.
Pokud je ucho sklopené níže a svěšenou částí téměř zcela zakrývá zvukovod psa, nazýváme ho jako button ear neboli ucho knoflíkové. Jak tento název vznikl? Údajně je prý odvozen od kapsy, kterou obvykle najdeme na košili – složená část ucha připomíná místo, na kterém najdeme knoflík. Touto „kapsičkou“ se může chlubit třeba foxteriér či jack russel teriér.
Ucho se však nemusí klopit jen dopředu. Spatřit ho můžeme sklopené i směrem dozadu, jako to má třeba anglický chrt či buldok. I tento termín nese poměrně zajímavý název – říká se mu rose ear, tedy ucho ve tvaru růže nebo také růžicovité. Místo, kde se kůže psa skládá, prý totiž shora připomíná růži.
A jaké uši má váš pejsek?
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…