Rozeznejte dle tvaru jednotlivé typy psích uší

Ucho představuje pro psa nejen velmi důležitý smyslový orgán, ale je také charakteristickým znakem každého plemene. Věděli jste však, že existuje i něco jiného než ucho vzpřímené a převislé? Typů psích uší ve skutečnosti není vůbec málo, liší se ve tvaru, velikosti či držení. Zjistěte, jak se říká uším vašeho čtyřnohého mazla.

německý ovčák a rotvajler

Nahoru, nebo dolů? Jakým směrem se ubírají uši vašeho pejska? A jak se jim říká?

Zatímco německého ovčáka nikdy nepotkáte s ušima dolů, u bígla se tato část těla téměř dotýká krku. V tomto článku se podíváme na různé formy psích uší, od vzpřímených přes sklopené až k těm polovztyčeným. Článek vychází z anglických termínů, které běžně používají někteří chovatelé, aby od sebe jednotlivé tvary psích uší odlišili.

Image hlídače, který nikdy nespí

Nejzákladnějším tvarovým typem psího ucha je ucho vzpřímené, v anglickém jazyce označováno jako upright ear či prick ear. Tento typ psi zdělili po svých divokých předcích, tedy vlcích, a jedná se tak pravděpodobně o nejpůvodnější tvar, který příroda tomuto zvířeti nadělila. Vzpřímené uši mají třeba němečtí ovčáci, jorkšírští teriéři nebo westíci. Uši jsou ostré, špičaté a vždy postavené směrem nahoru. Tímto tvarem disponuje také většina severských plemen, například sibiřský husky či aljašský malamut.

westík

Žádné z uší, které v tomto článku uvidíte, se vlčímu nepodobá více než to vzpřímené. Spatříte ho třeba u westíka.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

U některých plemen, jako je například dobrman, argentinská doga či německý boxer, občas můžeme spatřit uši vzpřímené, ačkoliv na svět s nimi nepřišla. Boltce těchto psů jsou chirurgicky upraveny, aby stály vzhůru. Tento zákrok se nazývá kupírování a v některých státech (zahrnujíc i Českou republiku) je zákonem zakázán.

dobrman

Dobrman s kupírovanýma ušima.

Vzpřímené uši můžeme dnes vidět i v několika dalších variantách, které vznikly postupným šlechtěním plemen. Jednou z nich je typ, který je v angličtině nazýván jako blunt či rounded tip ear – přeložit bychom ho mohli jako ucho se zaoblenou špičkou nebo také ucho tupé. Typickým příkladem plemena s tímto tvarem je francouzský buldoček.

francouzský buldoček

Ouška francouzského buldočka mají zaoblený tvar.

Uši, které jsou postaveny nahoru a zároveň jsou ve srovnání s psí hlavou výrazně velké, se nazývají jako netopýří, v angličtině bat ears. Jsou posazeny poměrně daleko od sebe, vzniká mezi nimi tak větší prostor připomínající písmeno V. Špičky jsou obvyklé kulaté. Tento tvar má například většina čivav nebo plemeno welsh corgi.

welsh corgi

Obrovské uši na malé hlavě? Ty má i welsh corgi pembroke. | Kredit: Daniel Stockman, Flickr – CC BY-SA 2.0

Podobné těm netopýřím jsou uši, které nesou název candle flame ears – v samovolném překladu uši plamínkové. Ucho se od předchozího typu liší v tom, že je v dolní části jinak tvarované, mírně zakřivené dovnitř. Má také výraznější špičku. Tvar prý připomíná plamen svíčky – odtud je také odvozeno jeho pojmenování. Tento typ můžeme spatřit u anglického toy teriéra či trpasličího pinče.

pražský krysařík

Ucho připomínající plamínek spatříme i na pražském krysaříkovi.
Kredit: Tomáš Čepička, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Uši, kterými disponuje třeba basenji, nesou název hooded ears. Hrana ucha je na obou stranách zakřivena nepatrně dopředu, čímž údajně vytváří tvar kapuce či kápě. K velikosti tohoto psa jsou uši menší než výše uvedené typy.

basenji

I basenji má specifický tvar oušek. | Kredit: fugzu, Flickr – CC BY 2.0

Navždy štěnetem

Další kategorií jsou uši převislé (nazývané drop nebo pendant ears). Mohou mít různý tvar, velikost i délku. Spatříme je na nejednom plemeni, typickým příkladem je například baset. Sklopené psí uši v lidech často evokují větší roztomilost a připomínají vzhled štěněte.

baset

K basetovi patří uši převislé. | Kredit: Bonnie van den Born, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Podobný tvar mají uši, které nesou název folded ears, nazvat bychom je tak mohli jako uši se záhyby či uši skládané. Charakteristické jsou na nich ohyby a u menších plemen se občas téměř dotýkají země. Na rozdíl od těch, které má baset na fotografii výše, dolu nevisí zcela hladce a rovně. Disponuje jimi například bladhaund, field španěl či kavalír King Charles španěl.  

bladhaund

Bladhaund má vrásčité uši visící dolů. | Kredit: John Leslie, Flickr – CC BY 2.0

Ucho směřující k zemi je i to nazývané jako ucho tvaru V (z anglického V-Shaped ear). Je obvykle střední velikosti a přiléhá k hlavě. Jeho vzhled může též připomínat trojúhelník. Spatříme ho u bulmastiffa či maďarského ohaře.

madarsky-ohar

Ušiska maďarského ohaře připomínají písmeno V. | Kredit: Bryon Realey, Wikimedia – CC BY 2.0

Dostáváme se k jednomu z nejzajímavějších tvarů psích uší. Angličtina ho nazývá jako filbert shaped ear – tedy ucho tvaru lískového oříšku. Tento pojem je používán pouze ve spojitosti s plemenem bedlington teriéra a jeho název vznikl proto, že tvar tohoto ucha údajně připomíná list lískového oříšku. Na špičkách svěšených uší mají tito psi střapec s delšími chlupy.

bedlington teriér

Bedlington teriér má specifický tvar uší. Vidíte v něm list z lískové oříšku?
Kredit: David Owsiany, Wikimedia – CC BY-SA 4.0

Ani vztyčené, ani svěšené

Někteří psi mají uši tak nějak na půli cesty. V základu je mají sice vzpřímené, v určité části se však ohýbají směrem dolů. Například kolie nebo pitbul mají tzv. semi-pricked nebo také tipped ears, což lze přeložit jako polovztyčené uši. Takovéto ucho je téměř zcela postavené, jen jeho špička se ohýbá dolů.

kolie dlouhosrstá

Špičky uší směřující k zemi uvidíme třeba u kolie dlouhosrsté.

Pokud je ucho sklopené níže a svěšenou částí téměř zcela zakrývá zvukovod psa, nazýváme ho jako button ear neboli ucho knoflíkové. Jak tento název vznikl? Údajně je prý odvozen od kapsy, kterou obvykle najdeme na košili – složená část ucha připomíná místo, na kterém najdeme knoflík. Touto „kapsičkou“ se může chlubit třeba foxteriér či jack russel teriér.

Button ear je spojeno s jack russel teriérem. | Kredit: Radosław Drożdżewski, Wikimedia – CC BY-SA 4.0

Ucho se však nemusí klopit jen dopředu. Spatřit ho můžeme sklopené i směrem dozadu, jako to má třeba anglický chrt či buldok. I tento termín nese poměrně zajímavý název – říká se mu rose ear, tedy ucho ve tvaru růže nebo také růžicovité. Místo, kde se kůže psa skládá, prý totiž shora připomíná růži.

anglický chrt

Půvabným tvarem uší se může chlubit anglický chrt. Jeho tvar je přirovnáván k růži.

A jaké uši má váš pejsek?

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 2 950-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..