Máte někde poblíž vodní plochu? A poznáte aspoň některé ty kdákající, pištící a vřískající opeřence? Ve spolupráci s nakladatelstvím ALpress jsme pro Vás připravili soutěž o knížku Ptáci našich vod a mokřadů, kde si jednak můžete své znalosti otestovat, jednak knížku s CD vyhrát.
Do redakce nám nedávno dorazil vzorek knížky Ptáci našich vod a mokřadů od autorů Hannu Jännese a Owena Robertse od nakladatelství ALpress. Knížka je formátu A5 v pevné vazbě, na 60 křídových stranách představuje 80 vodních ptáků, které můžeme potkat více či méně běžně u nás. Součástí knížky je CDčko se zvuky, které tito vodu milující opeřenci vydávají. Prodejní cena na e-shopu Alpressu je 149 Kč.
Když jsem si CDčko pustil poprvé, měl jsem dojem, že autoři zřejmě nahrávali nejen u řek, rybníků a na břehu moře, ale také někde v chlívku, v lese, v zoo a na Matějské pouti. Zvuky pouťových frkaček jsou časté zejména u labutí a kachen, vrnění samice poláka velkého zní jako prasečí chrochtání. Potáplice severní vyje jako vlk – slyšet to někde u vody, tak zdrhám v domnění, že mi je smečka v patách. Slyšel jsem i spoustu gumových pískacích hraček a laserové výstřely z nějaké starší videohry.
Asi by bylo dobré vzít si přehrávač s sebou k vodě spolu s knížkou a dalekohledem, aby si člověk spojil živé ptáky a jejich zvuky s těmi vzorovými. Může to být ale také zábava pustit si s rodinou zvuky náhodně a zkoušet hádat, co by to asi tak mohlo být. Samotné CDčko pak může sloužit i jako relaxační hudba, jen se nesmíte leknout, když se po nějakém klidnějším pískání ozve najednou poněkud hlasitější zatroubení.
Tolik dojmy, ale teď už k soutěži. Vybrali jsme pro Vás čtyři zvuky vodních ptáků, označné písmeny A až D. Vaším úkolem bude přiřadit k nim správný druh a odpověď zaslat prostřednictvím webového formuláře. Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kterým pošle nakladetelství ALpress knížku Ptáci našich vod a mokřadů jako cenu.
Pták A:
Pták B:
Pták C:
Pták D:
Ptačí autoři zvuků výše:
(Foto: Marek Szczepanek, CC BY_SA) |
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…